کاربرد لوله آتشخوار + راهنمای خرید و مشخصات فنی


کاربرد لوله آتشخوار + راهنمای خرید و مشخصات فنی

با شروع فعالیت صنایع در انتقال سیالات با دمای بالا، نیاز به لوله‌های مخصوص برای این امر مهم هم احساس شد. لوله‌هایی که در انتقال مایعات و گازهای پرفشار و با دمای بالا خوب عمل کنند و باعث بروز خطرات احتمالی نشوند. به این لوله‌ها که جوش‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالایی هم دارند لوله ‌آتشخوار گفته می‌شود. این لوله‌ها استانداردها، مزایا و کاربردهای ویژه‌ای دارند که آگاهی از آن‌‌ها به استفاده درست و موثر از این محصول می‌انجامد.

آشنایی با لوله‌های آتشخوار

به دسته‌ای از لوله‌های صنعتی که مقاومت بالایی به حرارت دارند لوله‌های آتشخوار می‌گویند. برای تولید این لوله‌های فولادی بدون درز از آلیاژهای دارای عنصر کربن و منگنز استفاده می‌کنند. به‌عبارت دیگر، این آلیاژها در محتوای خود درصد مشخصی کربن دارند که باعث سختی فولاد می‌شود.

از‌طرف دیگر وجود درصد مشخصی منگنز به فولاد کمک می‌کند تا دمای بالاتر از ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. میزان کربن و منگنز در انواع مختلف لوله‌های آتشخوار بنا به موارد مصرف لوله متفاوت است. لوله استیل آتشخوار در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد این لوله‌ها در ساخت سیستم‌های مبدل حرارتی و بویلرهای صنعتی است.

انواع لوله آتشخوار و استانداردها

انواع لوله‌ آتشخوار و استاندارد هرکدام به شرح زیر است:

لوله آتشخوار با استاندارد ST35.8 DIN 17175

این نوع لوله‌های آتشخوار با حدود ۰.۸ الی ۰.۵۵ درصد منگنز می‌توانند تا ۵۸۵ درجه سانتی‌گراد حرارت غیر‌مستقیم را تحمل کنند. وجود درصد پایین کربن (۰.۱۷ الی ۰.۱۹ درصد) باعث می‌شود که انعطاف‌پذیری لوله‌ افزایش بیابد و عملیات خم‌کاری روی آن راحت‌تر صورت بگیرد.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ST45.8 DIN 17175 & DIN 2448

این نوع لوله‌ها در ترکیب خود حدود ۰.۲ الی ۰.۲۲ درصد کربن و ۰.۵۵ الی ۰.۶۵ درصد منگنز دارند‌. تحمل حرارت غیرمستقیم در این نوع تا ۵۳۵ درجه سانتی‌گراد است.

لولههای آتشخوار با استاندارد ASME SA 192 DIN 17175

توان تحمل این لوله‌ها تا ۵۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت غیرمستقیم است. علاوه‌بر آن، این لوله‌ها از خاصیت برشی خوبی هم برخوردار هستند. آلیاژ سازنده این نوع لوله‌های آتشخوار متشکل از ۰.۲ الی ۰.۱۸ درصد کربن و ۰.۷ الی ۰.۴۵ درصد منگنز است.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube

این استاندارد لوله آتشخوار به لوله مورد نظر این ویژگی را می‌دهد که تا زاویه ۱۸۰ درجه امکان خم‌کاری و برش‌کاری داشته باشد. این لوله‌ها همچنین می‌توانند تا ۵۳۰ درجه سانتی‌گراد حرارت غیرمستقیم را تاب بیاورند. آلیاژهای این لوله‌ها از ۰.۵ الی ۰.۷ درصد منگنز و ۰.۱۸ الی ۰.۱۶ درصد کربن تشکیل شده است.

لوله‌های آتشخوار با استاندارد ASTM A335

لوله آتشخوار A335 یکی دیگر از انواع لوله‌هایی است که می‌تواند حرارت بسیار بالا را تحمل کند. این لوله همچنین خاصیت انعطاف‌پذیری، جوش‌پذیری و خم‌کاری خیلی خوبی دارد. علاوه‌بر عناصر کربن و منگنز در محتوای این لوله‌ها از عناصر کروم و مولیبدن هم استفاده شده است. این عناصر به افزایش سختی، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی و مقاومت به حرارت لوله کمک می‌کنند. قیمت لوله آتشخوار مولی‌-کروم ممکن است نسبت به سایر لوله‌ها بیشتر باشد.

کاربرد لوله آتشخوار

به‌طور کلی، در صنایع و حوزه‌هایی که حرارت بالا نقش اساسی را بازی می‌کند از لوله‌های آتشخوار استفاده می‌کنند. مهم‌ترین کاربرد لوله‌های آتشخوار در دیگ بخار فایر تیوب و دیگ‌های بخار صنعتی است. برای تهیه لوله‌های با‌کیفیت حتما باید آن‌ها را از مرکز فروش لوله آتشخوار خریداری کنید. از مهم‌ترین کاربردهای این لوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در صنایع شیمیایی
 • استفاده در صنایع تولید فولاد
 • استفاده به‌عنوان مبدل‌های حرارتی
 • کاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • کاربرد در صنایع تولید موتورهای دیزلی
 • کاربرد در نیروگاه‌های هسته‌ای
 • استفاده برای انتقال سیالات کم‌فشار و‌ با فشار متوسط

مزایای استفاده از لوله آتشخوار

استفاده از لوله‌های با‌کیفیت آتشخوار، مثلا لوله آتشخوار اصفهان با مزایای بسیار زیادی همراه است که در اینجا به چند مورد مهم آن اشاره می‌کنیم:

 • لوله‌ آتشخوار نسبت به تغییرات دمایی مقاومت بالایی دارد و حرارت زیاد را تحمل می‌کند.
 • این لوله‌ها ایمنی بسیار بالایی دارند و کار با آن‌ها جلوی خطرات و خسارات احتمالی را می‌گیرد.
 • از این لوله‌ها به‌عنوان دوست‌دار محیط ‌زیست یاد می‌شود چرا که از انتشار گازها و ترکیبات سمی‌ در محیط جلوگیری می‌کنند.
 • قیمت این لوله‌ها نسبت به کاربرد متنوعی که دارند مناسب است.
 • این نوع لوله‌ها از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و تحت استانداردهای مختلفی و با عناصر متفاوت تولید می‌شوند.
 • راندمان و کارایی لوله‌های آتشخوار نسبت به سایر لوله‌های معمولی بیشتر است.
 • این لوله‌های بدون درز از ویژگی‌های خوبی همچون شکل‌پذیری، جوش‌پذیری، خم‌کاری و برش‌کاری برخوردار هستند.

جمع‌بندی

لوله‌ آتشخوار از جمله لوله‌های استیل بدون درز و ضدزنگ هستند که در صنایع مختلفی نظیر نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در دیگ‌های بخار که به حرارت بالا نیاز وجود دارد از این لوله‌ها استفاده می‌کنند. این لوله‌ها تحت استانداردهای مختلفی تولید می‌شوند و برای همین از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند. مقاومت بالا به حرارت، جوش‌پذیری، انعطاف‌پذیری و خم‌کاری از جمله مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد این محصول به‌شمار می‌روند.