ضایعات چیست – آلپرت ضایعات

کاربرد آهن قراضه ها

ضایعات چیست

ضایعات چیست ؟ به گزارش آلپرت ضایعات ضایعات به محصولاتی گفته می شود که به دلیل وجود نقص قابلیت فروش در بازار را نداشته و یا به علت آسیب و فرسوده شدن قابل استفاده نمی باشند. این مورد امروزه یکی از مهم ترین منبع ها برای تولید محصولات  جدید می باشد. این محصولات به عنوان ماده اولیه استفاده شده و در فراورده های آهنی و فولادی به کار گرفته می شوند. امروزه در بسیاری از کشور ها مخصوصا کشورهای پیشرفته بازیافت مواد امری حیاتی در صنعت تولید محسوب می گردد.

در گذشته تجمع زباله و ضایعات به معضلی بزرگ برای بشر تبدیل شده بود، به دلیل عدم آگاهی این زباله ها و مواد دور ریختنی کارایی خاصی نداشته و تنها باعث آلودگی محیط می شدند. استفاده درست و بهینه از دور ریختنی ها و بازیافت مجدد آنها می تواند به صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی کمک نماید، اهمیت این امر به حدی زیادی است که تبدیل به یک علم شده و در دانشگاه ها تدریس می شود.

آلپرت ضایعات بهترین خرید ضایعات آهن در تهران.

انواع ضایعات

در این پست ضایعات چیست در دور ریختنی ها به طور کلی به دسته های مختلفی تقسیم می شود که در ادامه به 4 مورد از انواع رایج آن اشاره شده است:

ضایعات صنعتی

دور ریختنی های خانگی

ضایعات فلزی و غیر فلزی

ضایعات الکتریکی و غیرالکتریکی

ضایعات غیرفلزی

دور ریختنی های فلزی شامل هر شی فلزی که کارایی لازم را ندارد، می شود. به عبارت دیگر پایان عمر آن محصول فرارسیده و جز مواد دور ریختنی فلزی محسوب می شود. از انواع این موارد می توان به آلومینیوم، چدن، مس، برنج، روی و غیره اشاره نمود.

به همین ترتیب ضایعات غیر فلزی به هر محصول غیر فلزی که کارکرد خود را از دست داده باشد، گفته می شود. این دسته از دور ریختنی ها شامل موارد بسیاری می باشد که در ادامه برخی از آن ها آورده شده است:

نخاله های ساختمانی مانند گچ، سیمان، سنگ

شیشه

لاستیک

روغن

دور ریختنی های کشاورزی

نان خشک

لاستیک

مواد شیمیایی

و غیره

ضایعات الکتریکی شامل دو دسته دور ریختنی ها الکتریکی و غیر الکتریکی می شود. هر وسیله برقی و الکترونیکی فرسوده و خراب را می توان در دسته دور ریختنی های الکتریکی قرار داد. این گروه شامل یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، باتری، انواع سیم و کابل و غیره می باشد. سایر مواردی که در دسته ضایعات الکتریکی قرار ندارند در گروه جای می گیرند.

دور ریزهای صنعتی شامل چه مواردی هستند؟

ضایعات صنعتی شامل مواردی هستند که واحد های صنعتی و تجاری تولید می کنند. این دور ریختنی ها عموما برای مصارف ساختمانی مجددا بازیافت می شوند. دور ریختنی ها صنعتی شامل: فلزات، مواد پلاستیکی، مواد شیمیایی و غیره می باشد.

ضایعات خانگی تنها مربوط به مصارف خانگی نشده و در محیط های صنعتی نیز یافت می شود. هر محصولی که در محیط های خانگی فرسوده و خارج از مصرف گردد را دور ریختنی های خانگی می گویند.

همانطور که پیشتر عنوان شد یازیافت دور ریختنی ها و استفاده مجدد از آن ها نه تنها صرفه اقتصادی داشته، بلکه به ذخیره مواد معدنی نیز کمک شایانی می کند.  برای مثال می توان گفت، بازیافت فولاد انرژی بسیار کمتری نسبت به تولید اولیه آن نیاز دارد. فولاد این قابلیت را دارد که به صورت نامحدود بازیافت شده و مجدد مورد استفاده قرار گیرد. می توان نتیجه گرفت مهم ترین مزیت استفاده از ضایعات فلزی، در تولید فولاد می باشد.

زائدات یا دورریختنی

ممکن است برخی افراد تفاوت میان زائدات یا ضایعات یک محصول را نداند، همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، دور ریختنی ها به مواردی گفته می شود که به دلایل مختلف از رده مصرف خارج شده و قابل استفاده نمی باشد. این دلایل می تواند به علت وجود نقص یا عدم تطابق با استانداردهای محصول نهایی باشد. زائدات به پسماندهایی که پس از تولید یا مصرف یک محصول باقی می ماند گفته می شود. هدف از خرید و فروش ضایعات جلوگیری از آلودگی و هوا و برگشت آن ها به شکلی مفید می باشد.

بازیافت دور ریختنی ها به کاهش گازهای گلخانه و در نتیجه آن کاهش آلودگی هوا نیز کمک فراوانی می کند. تفکیک زباله و اصلاح آن ها از مبدا به فرایند بازیافت و دسته بندی ضایعات کمک کرده و از هدر رفتن انرژی و زمان بسیار جلوگیری می نماید. می توانید زباله های خود را بر اساس دسته بندی که در این مقاله توضیح داده شده از هم جدا نموده و در سطل های مخصوص قرار دهید.

https://www.britannica.com/science/scrap-metal

https://www.asm-recycling.co.uk/blog/what-is-scrap-metal/

ضایعات سوپر ویژه و ویژه

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای ضایعات دسته‌بندی خاصی در نظر گرفته است که ضایعات سوپر ویژه و ویژه در آن جایی ندارد. به عبارتی افرادی که در زمینه ضایعات فعالیت می‌کنند، قراضه‌های باکیفیت را در دسته‌ خاصی قرار می‌دهند و معتقد هستند ارزش قیمتی آن‌ها نسبت به انواع دیگر بیش‌تر است. همین امر عاملی گردیده تا در بازار ضایعات آهن اصطلاح قراضه سوپر ویژه شناخته‌تر شده باشد.

ضایعات درجه یک

همان‌طور که اشاره کردیم موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی برای تمامی ضایعات استانداردهای خاصی اعمال کرده و بر اساس آن، ضایعات را از یکدیگر جدا می‌کنند. براساس این استاندارد خواص ترکیبات شیمیایی این نوع از ضایعات به شرح زیر است:

ضایعات درجه دو

طبق استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران این نوع قراضه‌ها از لحاظ ترکیب شیمیایی ویژگی‌های زیر را دارند:

از جمله ضایعات درجه یک و ضایعات درجه دو که می‌توانند در هر دو دوسته قرار بگیرند، عبارتند از: قطعات صفحه ضخیم، تختال و شمشال، ورق و تسمه، ضایعات مقاطع نوردی، قراضه‌های لقمه‌ای، قطعات لوله و پروفیل است.

ضایعات درجه سه

این نوع از ضایعات درجه سه نیز طبق استاندارد تحقیقات صنعتی ایران ویژگی‌های خاص خود را دارد که در جدول زیر آورده شده است، برخی از این ضایعات عبارتند از: ضایعات لوله و پروفیل‌های کهنه، مصالح ساختمانی فولادی، اوراقی وسائل نقلیه، اوراقی تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، ضایعات مخلوط و کارنشده کارگاه‌ها شامل تیراهن، سپری، نبشی و لوله و ورق.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *