کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک در ساخت انواع عایق سالانه حدود یک میلیارد لاستیک قراضه در سرتاسر جهان تولید می شود و با افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده ها، تعداد آنها در حال افزایش است. بیشتر آنها دفن یا سوزانده می شوند و مقادیر زیادی دی اکسید کربن و مواد شیمیایی سمی در آب های زیرزمینی آزاد می شوند. لاستیک ها حاوی اجزای بالقوه ارزشمندی مانند کربن سیاه، روغن های آلی و فولاد هستند.

تمامی عایق های لاستیکی اعم از ضربه گیر، عایق رطوبتی، عایق صوتی و حرارتی را می توان با استفاده از پودر و گرانول لاستیک ضایعات و همچنین لاستیک بازیافتی تولید کرد.

عایق های صوتی

طبق تعریف، ارتعاش یک حرکت نوسانی در اطراف یک نقطه تعادل است. اگر یک ذره با حرکت تناوبی در یک مسیر به جلو و عقب حرکت کند، حرکت را نوسانی یا ارتعاشی می نامند. تمام اجسامی که جرم و خاصیت ارتجاعی دارند قابلیت ارتعاش را دارند. موضوع مهم در این بحث، صدای تولید شده توسط این حرکات ارتعاشی است که یکی از بزرگترین منابع آلودگی صوتی در دنیای صنعتی است.

ابزارهای اندازه گیری دقیق و همچنین ابزارهای نوری و ابزار آزمایشگاهی نیز در برابر ارتعاشات بسیار کم آسیب پذیر هستند و باید دارای درجه عایق مناسبی باشند که با مواد عایق صوتی مختلف به دست می آید. عملکرد اصلی یک عایق های صوتی:

 • کاهش قابلیت حمل
 • وجود میرایی مناسب برای جذب انرژی
 • انعطاف پذیری و کشش صحیح
 • سفتی و استحکام برای تحمل بار استاتیکی سیستم

به عنوان مثال، ابزارهای ضد لرزش شامل دستگیره های موتور، پایه های لاستیکی، پایه های قطعات الکتریکی در چیلرها، ژنراتورها و پمپ ها و مواردی مانند ماشین لباسشویی است.

کاربرد ضایعات لاستیک و پلاستیک

انواع لرزه گیرهای پلیمری

به طور کلی لرزه گیرها به دو دسته لرزه گیرهای پلیمری تقسیم می شوند که فقط به نوع پلیمر مربوط می شود.

پایه های لاستیکی: این گروه شامل موتورها و پایه های دستگاه های مختلف مانند ژنراتور، پمپ، صفحه نمایش و موتورهای احتراق داخلی می باشد. به عنوان مثال، قسمت پایینی یک موتور دیزلی با چهار پایه لاستیکی و فلزی جداگانه به زمین متصل شده است. این پایه ها تمامی حرکات و نیروهای برشی، فشاری و کششی را تحمل می کنند و در برابر ارتعاشات پیچشی ناشی از کار موتور از انعطاف کافی برخوردارند.

کفپوش ها و ضربه گیرها: این گروه از عایق ها اکثراً مسطح هستند و در اندازه ها و اندازه های مختلف مانند الاستومر، چوب پنبه، نمد یا مخلوطی از اینها تولید می شوند. مشخصات دینامیکی این گروه به چگالی، سختی و نوع مواد مورد استفاده بستگی دارد. از مزایای عایق تخت می توان به هزینه کم و عدم وجود محدودیت در ضخامت و سایر ابعادی که برای عایق کاری تجهیزات گران قیمت استفاده می شود اشاره کرد. کمک فنرها در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و بر روی خودروهای سواری، خودروهای سنگین و ماشین آلات راهسازی نصب می شوند. نمونه دیگر سپرهای جانبی است که برای جلوگیری از آسیب دیدن کشتی هنگام لنگر انداختن در اسکله ها نصب شده است، این قطعات عظیم از لاستیک و فلز ساخته شده اند.

کوپلینگ های دمپر: کوپلینگ های انعطاف پذیر برای عایق کاری خطوط لوله در سیستم های تاسیساتی از جمله موتورخانه ساختمان ها و مجتمع های بلندمرتبه، نیروگاه ها، صنایع گاز، آب و پتروشیمی کاربرد فراوانی دارند. در حین کار، پمپ ها به دلیل انرژی جنبشی سیال متحرک و فشرده سازی، انبساط و اصطکاک آن، لرزش و صدای زیادی تولید می کنند. ضربه گیرهای لاستیکی به دلیل ساختار مناسب خود قادر به جذب تنش های بالا، جذب ضربه و ضربه و تنظیم نیروهای فشاری پیچشی و خمشی در جهت خطوط انتقال سیال می باشند. اجزای مهم یک ویبراتور عبارتند از: لایه داخلی، لایه میانی و لایه بیرونی است.

انواع لرزه گیرها با توجه به نوع کاربرد و عمر مورد انتظارشان معمولا از کائوچوی طبیعی، کلروپرن، بیوتیل و تفلون و ضایعات آنها ساخته می شود. اما کلروپرن به دلیل دارا بودن مقاومت خوب در مقابل عامل های جوی و حمله اوزنی و نیز داشتن خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب. به عنوان یک کائوچوی همه کاره در ساخت لرزه گیرها کاربرد عمده یی دارد. کارایی، توان ایزولاسیون، قابلیت انتقال ارتعاش و میزان تغییر شکل یک لرزه گیر به میزان میراکنندگی آن بستگی دارد که از فاکتورهای ارتفاع، قطر، جنس الاستومر مصرفی و نیز حجم و تعداد شکم تاثیر  می پذیرد. بدیهی است انتخاب پایه پلاستیکی و طراحی فرمولاسیون مناسب نقش اساسی را در این ارتباط ایفا می کند.

 پایه های مرکب : این گروه به منظور ایزوله کردن پل ها و سازه ها طراحی می شود. این عایق ها به دلیل جلوگیری از خسارت های مالی و تلفات جانی فراوانی که زلزله به بار می آورد از اهمیت زیادی برخوردار است و باید ویژگی های کلی زیر را داشته باشد.

 • حداقل انتقال نیروهای برشی به سازه
 • کاهش نیروهای سازه و فرکانس ارتعاش
 • کاهش تغییر مکان سازه
 • توانایی برگشت به حالت اولیه پس از اتمام زلزله
 • توانایی تحمل وزن ساختمان در حالت استاتیکی و هنگام  وارد شدن نیروی شدید

استفاده از لاستیک و پلاستیک در عایق های صوتی و دیوارهای مشترک و کف ها 

محصولات لاستیکی و پلاستیکی از دو طریق می توانند آلودگی صوتی و لرزش ساختمان را کاهش دهند.
روش اول از مقدار کمی از محصولات ویژه برای کاهش نویز یک منبع خاص استفاده می کند. نمونه بارز این روش استفاده از سکوی جداسازی ارتعاش در زیر دستگاه ویبره است. در این موارد جزء کوچک ضد لرزش است و با دقت طراحی شده است.
روش دوم استفاده از لاستیک و پلاستیک در عایق های صوتی و دیوارهای مشترک و کف ها است که معمولاً یک کنترل کننده صدا است. بهترین مثال، انتقال صدا از طریق دیوارها و کف اتاق است. تمام دیوارها و کف هایی که دو واحد آپارتمان مجزا را از هم جدا می کنند به حداقل یک عایق استاندارد نیاز دارند. برای رسیدن به این هدف، ساختمان های قدیمی از دیوارها و کف های ضخیم و سنگین استفاده می کردند. از آنجایی که آسمان‌خراش‌های جدید لزوماً باید با مصالح ساختمانی سبک ساخته شوند، استفاده از محصولات ویژه مانند لاستیک و پلاستیک برای کنترل انتقال صدا از یک اتاق به اتاق دیگر توسعه یافته است.

عایق باید جرم کافی برای کنترل صدا طبق اصول ساختمان داشته باشد. یعنی چگالی سطح ویژه مورد نیاز است. در این صورت حتی کوچکترین اشتباه ساختاری می تواند باعث انتقال زیاد صدا شود. عایق کاری با قرار دادن پانل های سبک وزن در هسته یک ساختمان محکم به دست می آید. میزان دقیق بهبود عایق بستگی به نحوه اجرای لایه دوم بر روی سازه اصلی دارد و برای اجرای آن نیاز به محاسبات تخصصی دارد.

عایق حرارتی

ضایعات، کیسه های پلاستیکی بسته بندی پلی اتیلن با چگالی کم که می تواند برای عایق بندی از جمله بطری ها و ظروف پلی اتیلن با چگالی بالا، بطری ها و فویل های PVC، درب ها و ظروف و طناب های بطری پلی پروپیلن، پلی استایرن فوم و فوم پلی پروپیلن استفاده شود.
لاستیک ضایعات مناسب برای عایق بندی شامل پلی اورتان و محصولات لاستیکی (مانند لاستیک های فرسوده و قطعات لاستیکی) می باشد. به طور کلی تمام مواد نارسانا حاوی مقادیر زیادی هوا می توانند به عنوان عایق استفاده شوند، اما در صورت استفاده در داخل دیوارها یا ساختمان ها، این مواد نباید زیست تخریب پذیر و جاذب آب باشند. عایق مورد استفاده برای سقف داخلی باید بسیار تمیز باشد زیرا می تواند حشرات را در خود جمع کند و در هنگام گرم شدن بوی نامطبوعی از خود پخش کند. ضایعات قابل شستشو و خشک کردن در آفتاب است.
استفاده از عایق در آب و هوای سرد باعث کاهش استفاده از وسایل گرمایشی می شود. عایق های وارداتی گران هستند، اما پلاستیک های ضایعات مانند بطری های PET، بسته بندی و کیسه های خرید فراوان هستند. این نوع مواد پلاستیکی دور ریخته شده را می توان به عنوان عایق در زیر سقف، زیر پی و داخل دیوارها قرار داد. این کار به طور کلی عایق حرارتی دارای پنج مزیت است.

 • پلاستیک ضایعات را بردارید
 • عایق کاری ساختمان
 • جلوگیری از واردات عایق های گران قیمت
 • مصرف سوخت را کاهش دهید
 • غیر قابل اشتعال

دو گروه اصلی پلاستیک های ضایعات بطری های PET و فویل های پلاستیکی هستند. از آنجایی که بطری حاوی هوا است، می توان از آن به طور مستقیم به عنوان عایق استفاده کرد. هوای موجود در آنها به عنوان عایق عمل می کند. در صنعت حمل و نقل، استفاده از تایرهای ضایعات دارای سه جنبه گرما، صدا و رطوبت است. صندلی های مورد استفاده در کف و دیوار در صنایع خودروسازی و راه آهن دارای همه طرف هستند.

عایق های رطوبتی

علاوه بر صنعت حمل و نقل که در بالا ذکر شد، صنعت ساختمان از لاستیک ضایعات نیز استفاده می کند که عمدتاً در ساخت مواد عایق های رطوبتی مانند ایزوگام برای عایق کاری سقف ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *