چند تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی

چند تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی


تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی

چند تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی , فلزات آهنی فلزات حاوی آهن هستند که می توانند میدان مغناطیسی و نیروهای مغناطیسی ایجاد کنند. فلزات غیر آهنی این قابلیت را ندارند اما در عوض، مقاومت بالاتری دارند و ارزش مادی آنها نیز بیشتر از فلزات آهنی می باشد.فلزات از گستردگی زیادی برخوردار هستند. در یک دسته بندی کلی، می توان آنها را به دو دسته فلزات آهنی و غیر آهنی تقسیم کرد. در این مطلب در مورد این دو گروه و تفاوت بین آنها بحث خواهیم کرد.

بنگاه ضایعاتی آلپرت بهترین در زمینه خریدار ضایعات آهن

همچنین قدمت فلزات غیر آهنی بیشتر از نوع آهنی است. مس که در گروه فلزات غیر آهنی قرار دارد از حدود پنج هزار سال پیش از میلاد تا کنون مورد استفاده بشر بوده اما قدمت فلزات آهنی، به هزار و دویست سال قبل از میلاد باز می گردد.

چند تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی

کدام فلزات در گروه فلزات آهنی قرار می گیرند؟

چند تفاوت فلزات آهنی و غیر آهنی تعداد آلیاژهای حاوی آهن بسیار زیاد است. چدن، فولاد کربن، فولاد آلیاژی و آهن فرفورژه نمونه هایی هستند. مقاومت کششی بالا از ویژگی های این گروه از فلزات است. آنها همچنین حاوی کربن هستند که باعث زنگ زدگی آنها روی رطوبت می شود.

فلزات غیر آهنی را می توان در ساخت و ساز، پروژه های ساختمانی، ساخت و ساز راه آهن، کانتینرها، اتومبیل ها و غیره یافت. البته فولاد را زنگ نزنید زیرا در ترکیبات خود کروم دارد و همچنین فرفورژه به دلیل خلوص بالا زنگ نمی زند.

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است که تاییدی بر آهن خالص است و در صورت افزودن عناصری مانند نیکل و کروم این سختی افزایش می یابد. فولاد کربنی سنگین ترین نوع فولاد است و بیشترین درصد کربن را دارد. جنس مته ها تیغه ها و فنرهای این نوع فولاد می باشد.

همچنین دارای فولاد آلیاژی، نیکل، کروم و تیتانیوم است و مقاومت بیشتری دارد. فولاد ضد زنگ نمونه ای از فولاد آلیاژی است.

چدن به دلیل سختی و شکنندگی معروف است و مقاومت در برابر سایش بالایی دارد. آهن فرفورژه کربن کمتری دارد. برای تولید آن از سرباره نیز استفاده می شود. از این ماده شمشیر، تجهیزات کشاورزی، سیم خاردار و … می سازند. .

فلزات غیر آهنی کدامند؟

فلزات غیرآهنی شامل فلزات رنگی مانند مس، آلومینیوم، سرب و روی است. این دسته همچنین شامل برنز، نیکل، طلا، برنج، قلع است.

استفاده از فلزات غیرآهنی برای هر گروه از آنها بسیار متنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *