نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای

کاربردهای نایلون های گلخانه ‌ای

علاوه بر سه عنصر اساسی خاک ، آب و نور ، استفاده از نایلون های گلخانه ای برای رشد گیاهان ضروری است. خاک مواد معدنی مورد نیاز گیاه را برای فتوسنتز به گیاه می بخشد و آب به گیاه حیات می بخشد. نایلون های گلخانه ای همچنین در محافظت از گیاهان و محافظت از آنها و همچنین توزیع نور بهتر و مناسب نقش دارند. با این مقدمه ذکر شده ، در ادامه این مقاله ، در مورد نایلون های گلخانه ای کاوش خواهیم کرد. سوالاتی در این باره وجود دارد؛ مانند ، اهمیت استفاده از این نایلون ها چیست؟ چه مواد و مواد افزودنی در تولید این نایلون ها استفاده می شود. آیا برای رشد به نایلون های گلخانه ای نیاز است؟ در زیر به این سالات پاسخ داده خواهد شد.

اهمیت نایلون های گلخانه ای

این نوع نایلون که به عنوان پوشش گلخانه یا پلاستیک UV نیز شناخته می شود ، یکی از مهمترین عناصر در هر گلخانه است. همانطور که گفته شد ، علاوه بر خاک و آب ، این پوشش ها نیز نقش بسیار مهمی در عملکرد گیاه دارند. یکی از مواردی که از همان ابتدای ساخت گلخانه باید مورد توجه قرار گیرد پوشش نایلونی گلخانه است.

نایلون گلخانه ای با استفاده از گرانول های سبک پلی اتیلن در انواع مختلف تولید می شود. انواع مختلف نایلون ها دارای مواد افزودنی و ترکیبات مختلف مورد استفاده هستند. این ترکیبات بر اساس نیاز و کاربردهای مشتریان مورد استفاده قرار می گیرند. نور یکی از عناصر اصلی در عملکرد گیاهان است. تا آنجا که بدون نور گیاه قادر به زندگی و تولید محصول و میوه نخواهد بود. مقدار و کیفیت نوری که به گیاه می رسد با کیفیت محصول آن ارتباط نزدیک دارد. برای فعالیت مناسب گیاه ، نور خورشید با تمام طیف های نور رنگی ضروری است.

نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای با دو هدف به کار می روند:

  • اول آن که نور به شکلی مناسب به گیاهان داخل گلخانه برسد و توزیع یکنواختی داشته باشد.
  • دوم این که از گیاهان در برابر عوامل مضر و خطرناکی مانند اشعه ماورای بنفش UV محافظت کند.

این نایلون های پلاستیکی که در انواع مختلف تولید می شوند، عموما در ویژگی ضد اشعه ماورای بنفش بودن با یکدیگر اشتراک دارند. سایر ویژگی های این پوشش ها بر اساس ترکیبات و افزودنی های به کار رفته تعیین می شود.

نایلون های گلخانه

افزودنی های به کار رفته در نایلون های گلخانه ای

در تولید این نایلون ها افزودنی های مختلفی استفاده می شوند. در ادامه مطلب به معرفی مهم ترین افزودنی ها می پردازیم.

افزودنی ضد ماورا بنفش Anti UV

اصلی ترین و مهم ترین افزودنی نایلون های گلخانه ای، افزودنی ضد اشعه ماورای بنفش است. این ماده موجب مقاومت پلاستیک در برابر پوسیدگی ناشی از اشعه ماورای بنفش موجود در نور خورشید می شود. اشعه ماورای بنفش می تواند برای محصولات گیاهان نیز آسیب زا باشد که با این افزودنی از این امر جلوگیری می شود.

افزودنی مادون قرمز IR

یکی از مهمترین و مفیدترین مواد افزودنی ، ماده افزودنی مادون قرمز است. حفظ دمای گلخانه بسیار مهم است ، به ویژه در فصول سرد سال و برخی مناطق خشک و بیابانی که دما در آن نوسان می کند و به شدت افت می کند. به طور معمول ، هنگام غروب آفتاب ، دمای گلخانه به شدت کاهش می یابد. وجود مواد افزودنی مادون قرمز در نایلون های گلخانه باعث می شود که بخشی از گرمای روز در پوشش گلخانه ذخیره شود. شب هنگام که دما کاهش می یابد ، این گرما تا حدودی به گلخانه برمی گردد و از افت شدید دما و آسیب به محصولات جلوگیری می کند. با کاهش دمای محیط و تنش گیاه ، عملکرد گیاه نیز افزایش می یابد.

افزودنی ضد باکتری یا AB

یکی دیگر از مواد افزودنی مورد استفاده در پوشش گلخانه ، افزودنی ضد باکتری است. این افزودنی هوشمندانه طراحی شده است. به این ترتیب از عبور آن طول موج هایی که برای فعالیت گیاهان ضروری نیستند اما باعث رشد باکتری های مضر می شوند ، جلوگیری می کند. این امر باعث کاهش رشد باکتری ها در محیط گلخانه می شود. نتیجه کاهش نیاز به استفاده از سموم دفع آفات و یک گیاه سالم برای رشد گیاه است.

افزودنی ضد مه

به علت بسته بودن محیط داخل گلخانه، فعالیت و فتوسنتز گیاهان می تواند موجب ایجاد مه رقیقی در داخل گلخانه شود. مه از بازده فعالیت می کاهد و می تواند موجب آسیب به گیاهان شود. برای جلوگیری از این مشکل، از افزودنی های ضد مه استفاده می شود.

مزایای استفاده از نایلون های گلخانه ای

مزایای استفاده از نایلون های گلخانه ای

نایلون های گلخانه ای که امروزه در ابعاد گسترده صنعتی و در اندازه ها و انواع مختلفی تولید می شوند، مزایای مهمی برای گلخانه ها دارند. از جمله:

  • گلخانه ها به شکلی یکنواخت و یکدست تحت پوشش قرار می گیرند. همین موجب توزیع یکدست نور و البته عدم نیاز به برش در نایلون های پلاستیکی می شود.
  • مقاومت نایلون در برابر انواع آسیب های فیزیکی افزایش می یابد.
  • از پلاستیک استفاده بهینه ای صورت می گیرد. حجم ضایعات کاهش می یابد و این امر هم به سود محیط زیست بوده و هم موجب صرفه جویی اقتصادی می شود.
  • در مصرف انرژی صرفه جویی می شود؛ بازده محصولات و انرژی حتی تا ۳۰ درصد افزایش می یابد.

قیمت نایلون های گلخانه ای

یکی دیگر از مواد افزودنی مورد استفاده در پوشش گلخانه ، افزودنی ضد باکتری است. این افزودنی هوشمندانه طراحی شده است. به این ترتیب از عبور آن طول موج هایی که برای فعالیت گیاهان ضروری نیستند اما باعث رشد باکتری های مضر می شوند ، جلوگیری می کند. این امر باعث کاهش رشد باکتری ها در محیط گلخانه می شود. نتیجه کاهش نیاز به استفاده از سموم دفع آفات و یک گیاه سالم برای رشد گیاه است.

نتیجه گیری

نور علاوه بر خاک و آب ، یکی از عناصر اصلی و حیاتی برای فعالیت و فتوسنتز گیاه است. استفاده از نایلون های گلخانه ای علاوه بر محافظت در برابر آسیب های جسمی و طبیعی ، باعث توزیع بهتر نور نیز می شود. این نایلون ها باعث می شوند تا نور به طور مساوی در گلخانه پخش شود. علاوه بر این ، با داشتن مواد افزودنی مختلف از جمله ضد اشعه ضد ماورای بنفش ، مادون قرمز و ضد باکتری ، باعث افزایش کارایی تولید و تولید محصولات سالم می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *