میلگرد چیست | ضایعات میلگرد

میلگرد چیست ضایعات میلگرد

آشنایی با میلگرد

بتن یک ماده مهم و کاربردی در ساخت است. این بتن ها مقاومت بسیار بالایی در برابر نیروهای فشاری دارند و ذاتاً در برابر هرگونه فشار مقاوم هستند. اما ضعف دارند ، نقطه ضعف آنها این است که نیروهای کششی می توانند به راحتی آنها را شکست دهند زیرا آنها به هیچ وجه تحمل پذیرش نیروهای کششی را ندارند و عملکرد ضعیفی در فشار کششی و چرخ ، بنابراین در سال 1800 انسان فکر کرد که می تواند میله های نازک فولادی را به مقاومت کششی به بتن اضافه کند. به این میله های نازک استیل میلگرد گفته می شود که در سال 1968 به روشی کاملاً استاندارد رونمایی شد. ضایعات میلگرد نیز از جمله ضایعات آهن است که باید جمع آوری و بازیافت شود. شرکت آلپرت ضایعات در زمینه خریدار ضایعات در تهران در خدمت شما عزیزان میباشد.

میلگرد چیست؟

تا حدی ممکن است همه ما با آن آشنا باشیم یا حتی نام آن را بشنویم. میلگردها یک نوع فولاد هستند ، نام دیگر آرماتورها هستند. میلگردها عامل تقویت کننده بتونی هستند که همانطور که در بالا ذکر شد در سال 1968 به طور کاملا استاندارد در ساخت استفاده شد. میلگردها توانایی بالایی در پذیرش نیروهای کششی و چرخشی دارند و از میلگردها برای جبران کمبود مقاومت کششی در بتن استفاده می شود. بنابراین امروزه استفاده از این میله های فولادی در حال افزایش است. شرکت های سازنده و تاسیس شده تصمیم گرفتند از این محصول فوق العاده که جذابیت رویایی دارد استفاده کنند.

فولاد میلگرد در کشورهای مختلفی تولید می شود و ایران یکی از آن کشورهایی است که بیشتر فولاد میلگرد توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می شود.

میلگرد چیست

چرا از میلگرد برای تقویت بتن استفاده می کنیم؟

پاسخ بسیار آسان است. اگرچه می توانیم از مواد با مقاومت بالاتر برای تقویت مقاومت در برابر کشش بتن استفاده کنیم ، اما چرا میلگرد را انتخاب کردیم؟ در پاسخ باید بگوییم که فولاد و بتن دارای یک عامل مشترک هستند ، بنابراین بیشتر در ساخت میلگردها از فولاد استفاده شده است.

دلیل استفاده از میلگرد

میلگرد یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است. نقش بسزایی در اسکلت و زیر ساخت دارد و آنها در صورت زلزله از زندگی شما محافظت می کنند. به همین دلیل تعداد طرفداران روز به روز در حال افزایش است.

کاربرد میلگرد :

  • ساخت انواع پل
  • ساختمان سازی
  • سد و هرچیزی که نیاز به مقاوم شدن دارد

ساخت میلگرد

میلگردها معمولاً در طی فرآیند نورد گرم از انواع مختلف فولاد ساخته می شوند. به طوری که بیشتر مواد مورد استفاده در میلگردها از نوع فولادی هستند. اما گاهی اوقات از قراضه فولادی نیز برای تولید میلگرد استفاده می کنیم.

 

انواع میلگرد ها

انواع میلگرد

  • میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی از منگنز ساخته شده و خم شدن آن را آسان می کند. آنها برای استفاده در مناطق مستعد شرایط آب و هوایی شدید یا اثرات زمین شناسی مانند زمین لرزه ، طوفان یا گردباد مناسب نیستند. هزینه این میلگرد نسبت به میلگردهای دیگر کمتر است. بنابراین قیمت آنها مقاومت آنها است ، اما ضعف آنها مقاومت کمتری دارد و از ویژگی های مهم میلگردها ماده آن است.

  • میلگرد با فولاد پرکربن

رایج ترین نوع میلگرد میلگرد “سیاه” است که به جز موارد استثنایی در هر نوع و مقیاس پروژه استفاده می شود. همانطور که از نام آن پیداست از فلز کربن ساخته شده و به دلیل رنگ کربن معمولاً ارجاع می شود. به عنوان نوار سیاه شناخته شده است. عیب اصلی این میلگرد فرسایش سریع آن است که تأثیر منفی بر بتن و ساختار دارد و باعث شکستن بتن اطراف می شود. بنابراین گزینه مناسبی برای شرایطی است که میلگرد ممکن است در معرض رطوبت و اشباع آب قرار گیرد. نه به این دلیل که مقاومت زیادی در برابر رطوبت ندارد و باعث زنگ زدگی می شود . بنابراین توصیه نمی شود اما با این وجود به دلیل نسبت مقاومت در برابر کشش بهمراه مقدار ، میلگرد سیاه را به یکی از بهترین گزینه ها تبدیل می کند.

  • میلگرد با پوشش اپوکسی

میلگرد روکش اپوکسی همان میلگرد سیاه یا فولاد کربنی است. با این تفاوت که مقاومت کششی یکسانی دارند اما 70 تا 1700 برابر مقاومت در برابر خوردگی دارند. با این حال ، پوشش اپوکسی بسیار ظریف است. هرچه آسیب بیشتری به پوشش وارد شود ، مقاومت کمتری در برابر خوردگی خواهد داشت. هرگونه صدمه به آن تأثیر منفی در مقاومت این محصول در برابر زنگ زدگی خواهد داشت ، بنابراین در برابر گالوانیزه ضعیف تر است و قیمت پایین تری دارد ما میلگرد گالوانیزه را توضیح خواهیم داد.

  • میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه فقط چهل برابر مقاوم در برابر خوردگی از میلگرد سیاه است. اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتر است. از این نظر ارزش آن از میلگردهای اپوکسی بیشتر است. با این حال ، این حدود 40٪ گرانتر از میلگرد روکش اپوکسی است.

  • میلگرد از جنس فیبر تقویت شده پلیمری (GFRP)

GFRP از فیبر کربن ساخته شده است. از آنجا که از فیبر ساخته شده است ، خم شدن آن در هنگام استفاده مجاز نیست با این حال، فرسوده نخواهد شد. در این راستا، GFRP یک میلگرد تقویت بتن بی نظیر است. در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و همینطور سبک تر است و در مقایسه با سایر میلگردها مقرون به صرفه است.

  • میلگرد از جنس استنلس استیل

میلگرد فولاد ضد زنگ گرانترین نوار تقویت کننده موجود است. حدود هشت برابر قیمت میلگرد روکش اپوکسی و همچنین بهترین میلگرد موجود برای اکثر پروژه ها. گران است ، به همین دلیل در موارد مهم و خاص بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، اما برای کسانی که دلیل استفاده از آن را دارند. میلگرد فولاد ضد زنگ 1500 برابر مقاوم در برابر خوردگی از نوار سیاه است.

تاکنون با میلگرد و انواع آن کاملاً آشنا شده اید. وقت آن است که توضیحی در مورد ضایعات میلگرد ارائه دهیم.

ضایعات میلگرد چگونه به وجود می آید؟

ضایعات میلگرد چگونه به وجود می آید؟

ضایعات میلگرد از تخریب ساختمان ها ، پل ها و… بدست می آید.

ساختمانهایی که میلگردها و سایر مصالح استفاده شده در ساختمان تخریب می شوند دیگر قابل استفاده نیستند. بنابراین میلگردهای غیرقابل استفاده و خرد شده توسط مراکز بازیافت جمع آوری ، فرآوری و ذوب شده و به چرخه تولید باز می گردند.

چرخه تولید کمک زیادی به محیط زیست و همچنین منابع می کند ، بنابراین با جمع آوری میلگردهای بی فایده و تبدیل آنها به ضایعات میلگرد به کشور خود کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *