زباله های خطرناک | زباله های خطرناک خانگی

زباله های خانگی

زباله‌های خطرناک  

زباله ها انواع مختلفی دارند. یکی از آنها زباله های خانگی است. در میان افراد فعال در زمینه بازیافت و جمع آوری زباله ، از زباله های خانگی به عنوان زباله های خطرناک یاد می شود.

نحوه تفکیک و جمع آوری زباله های خطرناک مانند زباله های بیمارستان روش ها و نکات مهمی دارد. بنابراین ، دپوچی به عنوان یک شرکت باتجربه در زمینه دفع زباله ، تصمیم گرفته است در قالب مقاله شما را با زباله های خانگی آشنا کند.بنگاه ضایعاتی حسین در زمینه خریدار ضایعات در تهران در خدمت شما عزیزان میباشد.

 

زباله های خطرناک چیست؟

ابتدا توضیح مختصری از زباله های خطرناک خواهیم داد.

به طور کلی ، زباله ها و زباله هایی که برای سلامتی خطرناک هستند ، به عنوان زباله های خطرناک در نظر گرفته می شوند.

در این بین زباله های بیمارستانی و خانگی در این دسته از زباله ها قرار می گیرند.

اما زباله های خانگی که حاوی مواد باقیمانده مواد غذایی است. علاوه بر خطرناک بودن ، یکی از با ارزش ترین مواد بازیافتی نیز محسوب می شود.

زباله‌های خطرناک  

انواع زباله‌های خانگی

زباله­های خانگی نیز مانند سایر پسماندها باید تفکیک شده و در دسته بندی مشخصی هر زباله قرار گیرد. برای این منظور باید ابتدا با انواع زباله های خانگی آشنا شوید.

زباله‌­های خانگی انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به ۶ دسته زیر تقسیم می­شوند.

  • مانده مواد غذایی
  • پلاستیک‌­جات
  • فلزات
  • کاغذ
  • شیشه
  • الکتریکی

مانده مواد غذایی

اولین دسته از زباله­‌های خانگی، پس مانده مواد غذایی است. مانند سبزی، روغن، استخوان­ها و…

پلاستیک‌­جات

پلاستیک­جات که جزء موادی است که در بین ایرانیان بسیار پرمصرف است و روزانه مقدار قابل توجهی از آن تولید و بازیافت می­شود. مانند بطری­ها، ظرف­های یک بار مصرف و….

فلزات

قوطی­های فلزی مثل قوطی نوشابه جزء این دسته قرار می­گیرند. همچنین برای خرید ضایعات فلزی نیز می­توان از آنها نام برد.

کاغذ

انواع روزنامه­ها، کاغذها و دفاتر جزء دسته بازیافت کاغذی قرار دارد که این گروه نیز حجم بالایی از پسماندها را تشکیل می­دهد.

الکتریکی

با رشد تکنولوژی میزان وسایل الکتریکی و برقی در منازل رو به افزایش است. و یکی از زباله­های ایجاد شده در خانه­ها پسماندهای الکتریکی است که از آنها نیز به عنوان زباله­های خانگی نیز یاد می­شود.

شیشه

دسته آخری که جزء زباله­ های خانگی محسوب می­­شود؛ شیشه­ است. مانند شیشه­ های شکسته و یا بطری­ های شیشه­ ای نوشابه .

انواع زباله‌های خانگی

زباله‌های خطرناک خانگی

موارد ذکر شده در بخش قبلی زباله های خانگی ایمن است. اما برخی از پسماندها یک گروه پرخطر محسوب می شوند.

اگر وسایلی مانند اسپری حشره کش ، دارو و لامپ دارید. باید بدانید که این نوع زباله ها در زمره پسماندهای خطرناک دسته بندی می شوند و باید در جمع آوری آنها احتیاط کنید.

تفکیک زباله‌های خانگی

حال که با انواع زباله­های خانگی آشنا شدید موضوع مهمی که باید به آن پرداخت؛ نحوه تفکیک آنها از یکدیگر است.

در مقاله­های گذشته به  طور مفصل درباره دلایل اهمیت بازیافت زباله­ها از یکدیگر پرداختیم. اما به طور کلی، فواید بازیافت زباله­ها را می­توان به صورت اختصار اینگونه بیان نمود.

  1. با بازیافت زباله می­توان به حفظ منابع طبیعی کمک کرد.
  2. باعث محافظت از حیات وحش و طبیعت مانند جنگل­ها می­شود.
  3. با توجه به کاهش نیاز به مواد اولیه برای تولید محصول، موجب صرفه­جویی اقتصادی می­گردد.
  4. به دلیل نیاز کمتر هنگام استفاده از محصولات بازیافتی برای تولید مواد جدید، باعث صرفه­جویی در مصرف انرژی می­گردد. این موضوع سبب کم شدن گارزهای گلخانه­ای نیز می­شود.

زباله­های خانگی به دو نوع زباله خشک و تَر تقسیم می­گردد. برای سهولت در امر بازیافت و تفکیک آنها بهتر است خانواده­ها در منازل خود هنگام جمع­آوری بازیافت­ها، در دو کیسه مجزا آنها را بریزند.

موادی غذایی و باقی مانده خوراکی­ها، جزء زباله­های تَر به شمار می­رود. اما کاغذها و شیشه­ها در دسته زباله­های خشک قرار می­گیرند.

دقت نمایید که زباله­های خطرناک خانگی مانند موادی که به مرور زمان دچار تغییرات شیمیایی می­شوند و یا امکان انفجار دارند را باید در مکانی جدا جمع­آوری کرد.

 

جمع بندی

ما بارها و بارها در مورد انواع زباله ها صحبت کرده ایم. در این مقاله به پرکاربردترین و گسترده ترین نوع پسماند یعنی زباله های خانگی اشاره کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله از ایجاد زباله های خطرناک جلوگیری کرده و همچنین در جداسازی آن از سایر زباله های خانگی بسیار محتاط باشید تا به کسی آسیب نرسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *