جاروبرقی صنعتی در حذف ضایعات

جاروبرقی صنعتی در حذف ضایعات

کارایی جاروبرقی صنعتی در حذف ضایعات و گرد و غبار خطرناک آلومینیوم

آلومینیوم یک ماده رایج و پرکاربرد است که در صنایع مختلف برای تولید بسیاری از محصولات استفاده می شود. آلومینیوم از بسته بندی برای صنایع غذایی گرفته تا صنایع هوایی و هوافضا کاربردهای بی شماری دارد و به دلیل انعطاف پذیری و استحکام بالا ، یکی از مواد اصلی و اساسی برای کاربردهای صنعتی است. آلیاژهای متعددی از آلومینیوم به دست آمده است که با توجه به نیازهای خاص هر صنعت و با تغییر خواص مواد به روش های مختلف تولید می شوند. آلومینیوم یک ماده سبک وزن با پتانسیل کمی برای جرقه است و بنابراین تقریباً در همه صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. اما باید بدانیم که شرایط ضایعات و ذرات باقی مانده از مواد آلومینیوم متفاوت بوده و دارای ویژگی های انفجاری هستند. با توجه به افزایش نیاز به حذف گرد و غبار و آلومینیوم ضایعات در صنایع مختلف ، استفاده از جاروبرقی های صنعتی ضروری است.

کارایی جاروبرقی صنعتی در حذف ضایعات و گرد و غبار خطرناک آلومینیوم

گرد و غبار اشتعال زای آلومینیوم

ورق ها و بلوک های بزرگ آلومینیوم لایه اکسید نازکی دارند که مانع از انتشار اکسیژن شده و در نتیجه از بروز واکنش های شیمیایی مخرب و خطرناک جلوگیری به عمل می آید. این در حالی است که گرد و غبار و ذرات آلومینیومی به دلیل داشتن سطح مقطع کم گرایش زیادی به گرم شدن و در نتیجه سوختن دارد. یکی از بزرگ ترین اشتباه های صورت گرفته در ارتباط با آلومینیوم این است که آن را به عنوان ماده ای بی ضرر قلمداد کنند و توجهی به ماهیت گرد و غبار این ماده نداشته باشد.

ضایعات آلومینیومی

نکات قابل توجه هنگام مواجهه با ذرات و ضایعات آلومینیومی

افراد فعال در صنایعی که با مواد آلومینیوم سروکار دارند ، به ویژه مهندسی ، ساختمان ، غذا ، داروسازی و سایر صنایع ، باید جنبه های مهم برخورد با گرد و غبار آلومینیوم و ماشین های برش و پرداخت این مواد را در نظر بگیرند.

۱- برش و استفاده از آلومینیوم در چرخه تولید و فرآوری کارخانه ، گرد و غباری ایجاد می کند که به سادگی با اکسیژن موجود در هوا در دمای معمولی اتاق واکنش داده و باعث برهم کنش های شیمیایی و در نهایت احتراق می شود. بنابراین ، برنامه های ایمنی باید مطابق با مقررات و استانداردهای خاص صنعت نوشته شوند.

۲- هرچه اندازه ذرات آلومینیوم بیشتر باشد احتمال واکنش و اشتعال آنها بیشتر است و ذرات کوچکتر از ۱۰۰ میکرون بسیار خطرناک هستند. به عنوان مثال ، صنعت داروسازی که از مشتقات آلومینیوم مانند هیدروکسید آلومینیوم در آن استفاده می شود ، به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه ، باید از جاروبرقی های صنعتی با سیستم فیلتراسیون قوی و مناسب استفاده کرد.

علاوه بر ذرات گرد و غبار ، ضایعات های بزرگتر نیز خطرناک تر هستند زیرا سرعت احتراق آنها بیشتر است. ذرات گرد و غبار منظم نیستند و در همه جا وجود دارند و ذرات آلومینیوم از قسمت های بزرگتر در نهایت با ذراتی به اندازه ۱۰۰ میکرون واکنش نشان می دهند. نتیجه این پدیده انفجاری با درصد بالای سوزش خواهد بود.

۴- وقتی غلظت اکسیژن در جو بین ۱۰ تا ۱۵ درصد باشد ، آتش به سرعت گسترش می یابد. یک انفجار بسیار شدید با افزایش غلظت اکسیژن رخ می دهد. برای جلوگیری از این پدیده ، به جای تغییر غلظت اکسیژن ، راه حل ساده تری وجود دارد و آن جلوگیری از تجمع گرد و غبار و آلومینیوم ضایعات توسط جاروبرقی صنعتی است.

۵- در صورت تماس آلومینیوم ضایعات با آب ، گرما و هیدروژن آزاد می شود ، بنابراین کوچکترین مقدار تجمع گرد و غبار آلومینیوم منبع بزرگی از گرما است که در نهایت منجر به انفجار می شود. در صورت عدم اجتناب از ترکیب آب و آلومینیوم ، باید از جاروبرقی ضد انفجار با استاندارد ATEX یا سیستمی از جاروبرقی ها استفاده کرد که بوسیله آن می توان ذرات جامد را از مواد مایع جدا کرد.

کارایی جاروبرقی صنعتی در حذف ذرات و ضایعات آلومینیومی

جاروبرقی صنعتی یک دستگاه نظافت پیشرفته و کارآمد است که بسیاری از مشکلات ناشی از آلودگی و ضایعات در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی را از بین می برد. جاروبرقی های صنعتی و جاروبرقی های ضد انفجار ، به عنوان تجهیزات نظافت حرفه ای و تخصصی ، بسته به نوع دستگاه ، می توانند انواع آلاینده های صنعتی مانند گرد و غبار و مواد آلومینیومی ضایعات را جمع آوری کرده و ایمنی محیط کار را بیش از پیش ارتقا دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *