تیرآهن ساختمانی و نکات مهم پیرامون آن


 تیرآهن ساختمانی و نکات مهم پیرامون آن

 تیرآهن ساختمانی و نکات مهم پیرامون آن می توان گفت بعد از میلگرد مهمترین قسمت مورد استفاده در ساخت تیرآهن است. تیرآهن یک محصول فولادی با شکل مقطعی مشابه حرف I یا H انگلیسی است که برای ساخت سازه های فولادی استفاده می شود. به این ترتیب ساختمان های اسکلت فلزی را نمی توان بدون تیرآهن ساخت. البته در سازه های بتنی از تیرها نیز به میزان محدودی استفاده می شود.

تیرآهن از دو قسمت بال و جان تشکیل شده است. نشان دادن بال ها فقط برای ایجاد جان مقیاس است. جان نیز قسمت میانی تیر است. اگر سطح مقطع تیر را به صورت حرف H تصور کنیم. خط افقی همان زندگی است و دو خط عمودی بال های تیر هستند.

بنگاه ضایعاتی آلپرت بهترین خریدار ضایعات آهن در کشور میباشد , جهت فروش تیرآهن های خود با ما تماس بگیرید.

وظیفه اصلی تیرها در هر سازه ای حمل بار و یا انتقال آن به سایر قسمت های سازه می باشد.

تیرها اگرچه به طور کلی مشابه هستند، اما بر اساس نسبت طول بال به طول عمر و برخی پارامترهای دیگر به گروه های مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند.

مزیت استفاده از تیرآهن

مزیت استفاده از تیرآهن , تیرآهن یکی از اجزای اصلی ساختمان ها بوده و به خصوص در ساختمان های بلندمرتبه کاربرد فراوانی دارد. مزایای تیرآهن عبارتند از:

تیرآهن ساختمانی و نکات مهم پیرامون آن تیرآهن ها با سرعت و دقت بیشتری نسبت به سایر روش های ساختمانی اجرا و نصب می شوند. تصور کنید در حال ساخت یک ستون بتنی هستید. ابتدا باید آرماتوربندی و سپس قالب گیری و بتن ریزی انجام شود. بتن ریزی نیز باید در شرایط خاصی انجام شود، مثلاً اگر هوا سرد باشد برای ریختن بتن دچار مشکل می شوید. بتن ریزی لازم باید بعد از بتن ریزی انجام شود. این مسائل فرآیند ساخت سازه های بتنی را زمان بر و دشوار می کند، در حالی که استفاده از تیرها امکان ساخت سریع و آسان سازه ها را فراهم می کند. البته استفاده از تیرها نیز نیازمند توجه دقیق به مهارت ها و جزئیات مهندسی است.

هنگامی که از تیرها در ساختمان ها استفاده می شود، چندین قطعه را می توان به راحتی با عملیات جوشکاری یا سایر روش های اتصال به یکدیگر متصل کرد. پس از اتمام ساختمان نیز می توان سازه ها را توسعه داد.

تیرآهن ها قطعات کارخانه ای هستند که می توان آنها را در اندازه و ابعاد دلخواه به محل پروژه ارسال کرد، از دیگر مزایای تیرآهن، افزایش سرعت و کاهش هزینه های کارگاهی می باشد.

از تیرآهن می توان برای ساخت ساختمان های بلند استفاده کرد. جالب اینجاست که از تیرها برای ساختن آسمان خراش های بلند نیز استفاده می شود. اگرچه ساختمان های بلند ساختار و اسکلت خاص خود را دارند، اما اجزای اصلی سازه آنها از تیرها یا پروفیل های فولادی ساخته شده است.

در مقایسه با سازه های بتنی معمولا استفاده از تیرها و سازه های فلزی فضای کمتری را اشغال می کند که منجر به استفاده بهینه از فضا و صرفه جویی اقتصادی می شود.ساختمان اسکلت فلزی

معایب استفاده از تیرآهن

معایب استفاده از تیرآهن تیرآهن , همانطور که از نامش پیداست از آهن است و مهمترین عیب آهن مقاومت در برابر خوردگی است. تیرها از این قاعده مستثنی نیستند و مستعد زنگ زدگی و خوردگی هستند. به خصوص اگر شرایط محیطی نامطلوب باشد، میزان خوردگی تیر افزایش می یابد. فرسایش تیرها باعث از بین رفتن کیفیت آنها می شود. این کاهش جرم باعث کاهش مقاومت آنها در برابر نیروها نیز می شود. اگر خوردگی بیش از حد عمیق باشد، سازه فولادی ممکن است دیگر در برابر نیروهای وارده مقاومت نکرده و فرو بریزد. بنابراین، تیر نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. این نیز هزینه سازه فولادی را افزایش می دهد.

برخی می گویند تیرها را می توان به راحتی به یکدیگر متصل کرد، اما این سادگی به این معنی نیست که این یک فرآیند تخصصی نیست. عدم توجه به اتصالات تیر به خصوص در صورت استفاده از اتصالات جوشی می تواند خطرناک باشد. جوشکاری تیرها باید توسط افراد حرفه ای انجام شود و توسط مهندس ناظر نظارت و کنترل شود. ممکن است در این فرآیند نادیده گرفته شده و نقص هایی وجود داشته باشد.

یکی از معایب تیر آهن حساسیت آنها به حرارت و آتش است. سازه های مقاوم در برابر آتش در معرض آتش ممکن است نتوانند استحکام خود را حفظ کنند و فرو بریزند.

اما آخرین نقطه ضعف تیرآهن را می توان هزینه بالا و نوسان قیمت ذکر کرد. به طور کلی، قیمت ثابتی برای فولاد مقاطع وجود ندارد و قیمت هر روز به دلایل مختلف تغییر می کند. این می تواند برآورد هزینه های پروژه را دشوار کند.ساختمانی با اسکلت فلزی فروریخت

مروری بر فرآیند تولید تیرآهن

تیرآهن ساختمانی و نکات مهم پیرامون آن اغلب برای تولید تیرها استفاده می شود. در حالی که تیرها را می توان با جوش دادن ورق ها به یکدیگر ساخت، روش نورد گرم معمولاً برای تولید تیرهایی با اندازه استاندارد استفاده می شود. نورد روشی است که در آن یک قطعه فولاد از میان غلتک های فاصله دار عبور داده می شود. با عبور دادن شمش از این رول ها به تدریج شکل مورد نظر در آن به وجود می آید. حال اگر قطعه داغ باشد (بالاتر از دمای تبلور مجدد) فرآیند نورد گرم نامیده می شود. نورد را می توان در دمای اتاق نیز انجام داد که در این حالت نورد سرد نامیده می شود.

این در مورد روند کلی تولید تیرها صحبت می کند. برخی از تیر آهن ها ، مانند تیرهای لانه زنبوری، معمولاً در کارگاه هایی با عملیات برش و جوش ساخته می شوند. تیرهایی به نام تیر صفحه نیز وجود دارد که برای جوشکاری استفاده می شود.

تیرآهن CPE

تعیین IPE و INP تیرآهن ممکن است دشوارتر از یک باشد، اما تشخیص تیرهای لانه زنبوری یا CPE دشوار نیست و تشخیص آن آسانتر از یک است. پرتوهای عسل در روحشان سوراخ دارد. این سوراخ های شش ضلعی شبیه کندوهای زنبور عسل هستند و به همین دلیل نام آن ها نیز به وجود آمده است. لانه زنبوری نیز مزایا و معایبی دارد که در مقاله هدف از ساخت کندو تیرآهن در مورد آنها صحبت کردیم.

مزایای تیرآهن چیست؟

گفته می شود که تیرآهن A به طور گسترده ای در ساخت و ساز استفاده می شود. در این قسمت از مقاله به قطعاتی که تیرآهن استفاده می کند اشاره می کنیم.

تیرآهن کاربرد اصلی تیر یا ستون است. اکنون این تیرها می توانند انواع مختلفی داشته باشند مانند تیرهای اصلی، کلاف، تیرهای متوسط ​​و اصلی و تیرهای کرومیت. از اشعه برای ساخت مزارع نیز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *