تفاوت برنج و برنز و مس

تفاوت برنج و برنز و مس


تفاوت برنج و برنز و مس

تفاوت برنج و برنز و مس حتماً از آلیاژهای مس مانند برنج و برنز شنیده اید. به این آلیاژها فلزات قرمز گفته می شود و بیشترین فلزات بعد از فلزات سیاه است. اما گاهی اوقات هنگام خرید این محصولات ، سؤالاتی مطرح می شود که عدم توجه به توجه آنها می تواند منجر به خرید اشتباه و بسیاری از خسارات مالی شود. برای جلوگیری از چنین رویدادی ، چگونه می توانند با یکدیگر متفاوت باشند؟ تفاوت بین برنج و برنز و مس چیست؟ آیا آنها خواص مشابهی دارند؟ چه گرانتر است؟

اگرچه این سه فلز از یک خانواده یکسان هستند ، اما تفاوت های اساسی دارند. آگاهی دقیق از خواص ، خصوصیات و کاربرد هر یک از آنها می تواند به درک تفاوت بین مس ، برنج و برنز کمک کند. در این مقاله ، با مقایسه مس ، برنج و برنز از جنبه های مختلف ، تفاوت های آنها را بررسی می کنیم.

 

تفاوت بین برنج ، برنز و مس در کاربرد

در تفاوت برنج و برنز و مس اگرچه مس خالص دارای هدایت حرارتی و الکتریکی عالی است و در برابر خوردگی مقاوم است ، اما در برنامه هایی که به دلیل نرمی و انعطاف پذیری آن نیاز به قدرت بیشتری دارند ، بسیار مفید نیست. صنعت برقی و الکترونیکی ، لحیم کاری ، ساخت انواع لوله ها و اتصالات و… از جمله کاربردهای مهم مس هستند. مس همچنین به عنوان یک عنصر آلیاژی به فولاد اضافه می شود تا خواص مقاومت در برابر خوردگی فولاد را بهبود بخشد. تاثیر عناصر آلیاژی روی فولاد را در این لینک بخوانید.

در مقابل، برنج و آلیاژهای برنز به دلیل استحکام بیشتر، اغلب در ساخت یراق آلات، زیپ، زنگ، ملخ کشتی، بلبرینگ، آلات موسیقی و غیره استفاده می شود.

فلز مس چگونه است؟

مس در کاربردهای مختلف به دلیل خاصیت آن مانند هدایت الکتریکی و حرارتی عالی ، سختی خوب ، کشش خوب و مقاومت در برابر خوردگی خوب استفاده می شود. بیشتر لوله ها و اتصالات از مس به دلیل خاصیت مقاومت در برابر خوردگی ، استحکام و خاصیت ارتجاعی ساخته شده اند. این لوله ها نیز از ورق های مس ساخته شده اند.

مس همچنین توانایی لحیم کاری و جوشکاری عالی دارد. یکی از مهمترین انواع مس ، مس اکسیژن است که به دلیل هدایت عالی و انعطاف پذیری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این برخی از عناصر آلیاژ مس ، آلیاژهایی مانند برنج و برنز را تولید می کند که هر یک در زیر شرح داده شده است.

برنج ، آلیاژ مس با لباس طلایی

برنج یک آلیاژ مس است که با افزودن روی (Cu-Zn) تولید می شود. این دو عنصر اصلی ترین عناصر آلیاژ در برنج هستند و سایر عناصر در ترکیب آن در مقادیر کمی وجود دارند.افزایش مقدار روی ، قدرت و انعطاف پذیری برنج را بهبود می بخشد. حضور روی نیز در تعیین رنگ آلیاژهای برنجی نقش دارد و رنگهای متنوعی را از قرمز تا زرد می پوشاند.

برنج از نظر رنگ طلایی بسیار شبیه است. تفاوت این است که طلا سبک تر است. بنابراین ، با توجه به این خصوصیات جسمی ، آنها به راحتی می توانند با یکدیگر متفاوت باشند. کاربردهای مهم برنج شامل اهداف زینتی به دلیل شباهت آن با طلا و همچنین ساخت سازهای موسیقی است.

برنز ، فلز برای تسهیل شکست های نیمه نهایی

شما ممکن است بیشتر از برنج با آلیاژهای برنز آشنا باشید. اولین چیزی که هنگام شنیدن نام برنز به ذهن متبادر می شود ، مدال است که در مسابقات مختلف المپیک به مسابقات مدرسه و غیره به شخص ثالث اعطا می شود. برنز آلیاژ مس و قلع (مس SN) است که اغلب حاوی عناصری مانند آرسنیک ، فسفر ، آلومینیوم ، سیلیکون و منگنز در ساختار آن است. وجود چنین عناصر در ترکیب برنز ، قدرت آن را در مقایسه با مس خالص افزایش می دهد. استفاده از سازهای موسیقی ، ساخت مدال ، ساخت یاتاقان و غیره. از جمله کاربردهای مهم برنز هستند.

مهمترین تفاوت ها برنج ، برنز و مس است

در تفاوت برنج و برنز و مس اکنون که ما از ویژگی های کلی فلزات قرمز مبتنی بر مس می دانیم ، وقت آن است که به جزئیات بیشتری برسیم و تفاوت بین مس ، برنج و برنز را بررسی کنیم. برای این منظور ما عواملی مانند رنگ ، ترکیب شیمیایی ، خواص ، کاربرد و قیمت را در نظر می گیریم

تفاوت برنج و برنز و مس

اختلاف رنگ

یکی از بهترین راه های شناسایی مس ، برنج و برنز ، نگاه کردن به رنگ آنها است. برنج معمولاً زرد کمرنگ است ، بسیار شبیه به طلایی است. از طرف دیگر ، برنز تقریباً همیشه به رنگ قرمز قهوه ای به نظر می رسد. با این حال ، مقادیر مختلفی از عناصر آلیاژ می تواند باعث تغییر کمی در رنگ در آنها شود. اما هنوز هم می توان از نظر رنگ متمایز شد.مس به عنوان فلز پایه در این آلیاژها ظاهری قرمز مایل به قهوه ای دارد اما رنگ آن تیره تر از برنز است.

تفاوت در ترکیب شیمیایی

یکی از ایمن ترین راهها برای تمایز مس از برنج و برنز ، بررسی برگ آنها برای تجزیه و تحلیل شیمیایی است. مس خالص درصد بالایی از این عنصر را دارد ، اما برنز و برنز به ترتیب حاوی عناصر اصلی روی و قلع قلع ، به ترتیب ، همراه با عنصر مس است که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.

تفاوت در خواص

برنج انعطاف پذیر تر از برنز است. این بدان معنی است که شبکه های کریستالی که برنج را تشکیل می دهند می توانند هنگام نورد ، فشار یا انتظار ، آزادانه از طریق یکدیگر حرکت کنند. از طرف دیگر ، عملکرد مناسب قلع در ساختار برنز هنگام قفل کردن شبکه مس ، انعطاف پذیری برنز را در مقایسه با برنج کاهش می دهد. در نتیجه ، برنز بسیار خونین تر از برنج است ، اما با دوام تر است زیرا برنج سریعتر اکسیده می شود.

از آنجا که مس تمیز است ، شکستن به خالص ترین شکل آن دشوار است ، اما به راحتی می توان در شکل های مختلف تاشو یا شکل گرفت. برنز قوی تر است ، اما به راحتی خم نمی شود. از طرف دیگر ، برنج در برابر خوردگی و خراش آسیب پذیر است ، اما کاملاً انعطاف پذیر است.

همچنین ، یکی از خصوصیات مهم تعیین اینکه آیا آلیاژ مورد نظر برنج است ، خصوصیات مغناطیسی آن است. برنج دارای برخی از خصوصیات مغناطیسی است و با نزدیک شدن به آهنربا به آن ، به آهنربا جذب می شود. در غیر این صورت ، می توان گفت که آلیاژ مورد نظر برنج نیست ، اما نمی توان در مورد اینکه آیا مس از طریق خاصیت مغناطیسی آن مس است یا برنز اظهار نظر کرد.

تفاوت برنج و برنز

اگرچه برنج و برنز آلیاژهای مبتنی بر مس هستند، اما تفاوت در ساختار آنها باعث می شود که هر کدام برای هدف خاصی مناسب باشند. با این تفاسیر برنز بهتر است یا برنج؟ برنج نسبت به برنز خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد که باعث می شود پردازش بهتری داشته باشد. همچنین برنج رنگ روشن تری نسبت به برنز دارد. درخشش بیشتر برنج آن را برای کاربردهای تزئینی و لوازم تزئینی مناسب می کند. در مقابل، برنز توانایی مقاومت در برابر خوردگی توسط آب دریا را دارد و برای کار در شرایط سخت و خورنده مناسب است.علاوه بر این، برنز نقطه ذوب بالاتری دارد و بنابراین می توان از آن در دمای بالاتری نسبت به برنج استفاده کرد. توجه به این نکته ضروری است که یکی از مهم ترین راه های شناسایی و تشخیص برنج برنزی، توجه به ظاهر آن است. برنز دارای حلقه های ضعیفی در سطح خود است و بنابراین با برنج متفاوت است.

برنج گرانتر است یا برنز؟

از آنجایی که هر کدام از آلیاژهای برنج و برنز خود تنوع زیادی دارند، قیمت آنها بسیار زیاد است. اما به طور کلی برنز از برنج گرانتر است. این مربوط به فرآیند تولید برنز است که نیازهای بیشتری نسبت به تولید برنج دارد.

تفاوت مس و برنج

اگرچه برنج آلیاژی از مس است و از برخی جهات شبیه به هم است، اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. در مقایسه با برنج، مس فلزی با رسانایی الکتریکی و حرارتی بسیار خوب است، زیرا در بین تمام فلزات بهترین رسانایی حرارتی را دارد و بعد از نقره از نظر رسانایی الکتریکی دومین فلز است. همچنین مقاومت به خوردگی مس بیشتر از برنج است. در مقابل، برنج استحکام و کشش بهتری دارد. این ویژگی ها به آن توانایی استفاده از برنج را در کاربردهای ساختاری می دهد.

مس گرانتر است یا برنج؟

مس به عنوان یک فلز خالص گرانتر از برنج است. برنج به دلیل ترکیب مس با سایر عناصر آلیاژی خلوص مس کمتری دارد که باعث کاهش قیمت آن نسبت به مس می شود. اما اینکه قیمت برنج دقیقا چقدر است به نوع آلیاژ آن بستگی دارد. برنج ارزان ترین آلیاژ در میان خانواده فلزات قرمز بر پایه مس است.

تفاوت مس و برنز

مشابه برنج، برنز در برخی خواص با مس و در برخی دیگر با برخی دیگر متفاوت است. رسانایی الکتریکی و حرارتی عالی باعث برتری مس نسبت به برنز در کاربردهای الکتریکی و حرارتی می شود. علاوه بر این، مقاومت به خوردگی مس منجر به تولید لوله‌های مسی از یک سری ورق‌های مسی می‌شود. فویل مس چیست و چه کاربردی دارد اینجا را بخوانید. از طرف دیگر، سختی بالاتر برنز نسبت به مس، خواص مقاوم در برابر سایش و شکننده بودن آن را بیشتر می کند.

قیمت برنز و مس

قیمت برنز و مس , مس گران‌ترین فلز در بین فلزات سرخ خانواده مس است. برنز به دلیل برخورداری از مقدار مس کمتر، از مس ارزان‌تر است و به سبب برخورداری از الزامات تولید بیشتر، گران‌تر از برنج است.

 

جمع بندی

آلیاژهای سرخ بر پایه مس که شامل برنج و برنز می‌شوند، در کنار مس جزو مهم‌ترین و پرکاربردترین آلیاژهای مهندسی در صنایع محسوب می‌شوند. خواص منحصربه‌فردی که هر یک از این سه دارند، آن‌ها را برای کاربردهای خاص مناسب کرده است. تفاوت مس و برنج و برنز نیز از طریق توجه به برخی پارامترها نظیر رنگ، ظاهر، خواص، ترکیب شیمیایی و قیمت مشخص می‌شود.

 

مس ظاهری به رنگ قهوه‌ای و برنج ظاهری طلایی دارد و برنز هم به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز دیده می‌شود. عنصر آلیاژی اصلی در برنج شامل روی (Cu-Zn) و در برنز، قلع (Cu-Sn) است. همچنین، مس گران‌ترین فلز دراین‌بین است و برنز و برنج به ترتیب در جایگاه‌های پس‌ازآن قرار می‌گیرند.

 

سوالات متداول

1- تفاوت برنج و برنز چیست؟

با اینکه برنج و برنز هر دو از خانواده مس هستند، اما در خواص، ویژگی ها و کاربرد متفاوت هستند. بررسی کامل تفاوت های برنج و برنز را در این مقاله بخوانید.

 

2- برنج گران تر است یا برنز؟

قیمت برنج و برنز به عوامل مختلفی ازجمله مقدار مس موجود در آنها و فرآیند تولید وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *