بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی

بازیافت مس از ضایعات الکترونیکی  میزان ضایعات الکترونیکی در سراسر جهان تنها در پنج سال دو برابر شده است ، از حدود ۲۰ میلیون تن به ۴۰ میلیون تن در سال. در سال ۲۰۱۶ میزان جهانی زباله های الکترونیکی به ۴۴.۷ میلیون تن رسید. ضایعات الکترونیکی به دلیل دارا بودن فلز ، یک منبع غیرمعمول ارزشمند هستند ، زیرا تقریباً ۴۰ درصد زباله های الکترونیکی از فلزات تشکیل شده است. متأسفانه ، رشد سریع زباله های الکترونیکی به دلیل تاثیرات شدید زیست محیطی و چالش های مربوط به بازیابی فلزات که منجر به استفاده از مواد شیمیایی سمی می شود ، نگران کننده است. علاوه بر این ، یک موضوع اخلاقی بسیار تأسف بار در مورد ارسال الکترونیکی ضایعات از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه وجود دارد. در این زمان ، ضایعات های الکترونیکی اغلب می سوزند و از مواد شیمیایی سمی برای بازیابی فلزاتی مانند مس بدون نظارت کافی استفاده می شود.

خریدار ضایعات مس الکترونیکی بر اساس واکنش زیر به شکل کمپلکس آمونیاک مس حل می شود. محلول محلول حاوی سولفات مس ، آمونیاک و سولفات آمونیاک است.

 

جهت فروش ضایعات خود با خریدار ضایعات آهن در تماس باشید.

ضایعات الکترونیکی

استخراج مس ضایعات از وسایل الکتریکی

استخراج مس ضایعات از وسایل الکتریکی پس از جداسازی مایع و جامد ، محلول با فرایند دو مرحله ای بارش و استخراج الکتریکی خالص می شود تا نقره ، روی ، نیکل و کبالت به صورت انتخابی جدا شوند. بعد ، طی فرآیند استخراج الکتریکی ، مس تک ظرفیتی در محلول تصفیه در آند اکسیده می شود و فلز مس روی کاتد می نشیند. الکترولیت برگشتی از مرحله تصفیه نیز به چرخه انحلال منتقل می شود. این فرآیند در دمای محیط (۲۵ درجه سانتی گراد) و زیر جو نیتروژن انجام می شود. بازیافت مس و فلزات سنگین از طریق ضایعات الکترونیکی توسط یک فرآیند هیدرومتالورژی دیگر انجام می شود.

به دلیل عدم ترکیب آهن قراضه و آلومینیوم با آمونیاک ، این فلزات نامحلول باقی می مانند. با وجود این ، برخی فلزات دیگر مانند نقره ، روی ، نیکل و کبالت مجتمع های آمونیاک را تشکیل می دهند و به عنوان ناخالصی وارد محلول می شوند. از آنجا که نقره یک عنصر الکتروپوزیتیو قوی است ، با رسوب مس حذف می شود. بارش کامل پس از ۳۰ دقیقه با نسبت مولی ورودی + CU ° | Ag بزرگتر از ۶ به دست می آید. واکنش بارش را می توان با رابطه زیر نشان داد.

 

با بازیافت مس از ضایعات الکتریکی حذف سایر ناخالصی‌ها مانند کبالت، نیکل و روی توسط عامل استخراج کننده  صورت می‌گیرد. این عامل یک اکسین حاوی ۷- تتراپروپیلن – ۸ – هیدروکسی کوئینولین است که استخراج کننده کیلیت دهنده با مکانیسم تعویض کاتیونی است و احتمالاً بر اساس واکنش زیر سبب استخراج فلزات می‌شود.

 

که در این واکنش، R-HQ بیانگر LIX 26 و علامت بار نشانه فاز آلی است. پس از حذف ناخالصی‌ها مس فلزی به روش ترسیب الکتریکی و توسط کاتد صفحه‌ای مسی و آند پلاتینی بازیابی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *