بازیافت ضایعات شیشه


آشنایی با مراحل بازیافت شیشه

شیشه یکی از کاربردی ترین ترکیبات انسانی است. تاریخ مصرف این محصول توسط انسان بسیار طولانی است و موارد استفاده از آن در تمدن هایی دیده شده است که قرن ها قبل از میلاد مسیح می زیسته اند. با توسعه صنعت ، استفاده از شیشه نیز گسترش یافت و بازیافت آن امکان پذیر شد. قابلیت بازیافت ضایعات شیشه یکی از بهترین ویژگی های این ماده است. زیرا شیشه بارها قابل بازیافت است.

بازیافت این محصول به دلایل بیولوژیکی و اقتصادی ضروری است. همچنین مزایای مختلف اقتصادی ، بیولوژیکی و شغلی از بازیافت بدست می آید. در ادامه ، ضمن توضیح در مورد ضرورت بازیافت این محصول ، روش های جمع آوری و نحوه انجام این فرآیند صنعتی را توضیح خواهیم داد. در آخر ، برخی از کاربردهای شیشه بازیافتی را ذکر می کنیم.

اهمیت و ضرورت

یکی از بهترین ویژگی های شیشه این است که می توان آن را چندین بار بازیافت کرد. فرآیند پلاستیک بازیافتی آسانتر تولید می شود و به انرژی کمتری نیاز دارد. به همین دلیل ، فرآیند بازیافت شیشه باعث صرفه جویی در وقت ، انرژی و مواد اولیه می شود. شیشه دور ریخته شده که نوعی زباله است نیز برای بازیافت استفاده می شود. به همین دلیل ، بازیافت شیشه باعث زیباتر شدن شهر و کمک به حفظ سلامت محیط و همچنین استفاده مجدد از مواد دور ریخته می شود.

موادی مانند سیلیس و اکسید کلسیم مواد اولیه مورد استفاده در تولید شیشه هستند. این مواد منابع تجدید ناپذیری هستند. با توجه به این موضوع ، بازیافت شیشه جدا از همه مزایای اقتصادی و بیولوژیکی آن ، یک امر ضروری است. حسن شیشه این است که می توان آن را بازیافت و کیفیت آن را خدشه دار نکرد. این بدان معنی است که کیفیت شیشه حاصل از بازیافت از لیوان اصلی تولید شده با مواد اولیه کمتر نیست.

بازیافت شیشه

چه شیشه هایی برای بازیافت استفاده می شوند؟

استفاده از شیشه بسیار گسترده است. تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ، ظروف غذا ، بطری های آب نوشیدنی و معدنی ، لامپ ها و … همه بخشی از کاربردهای مختلف شیشه هستند.
شیشه هایی مانند ظروف غذا ، بطری های نوشیدنی ، شیشه های شکسته جمع آوری شده و به مراکز بازیافت حمل می شوند. البته برخی از محصولات شیشه ای هرگز بازیافت نمی شوند. محصولات شیشه ای که به طور خطرناک استفاده شده اند ، مانند آزمایشگاه های شیمیایی یا کاربردهای پزشکی ، بدون بازیافت دفن می شوند.

 

مراحل و چگونگی بازیافت شیشه

شیشه در فرایندی صنعتی و دقیق می شود. مراحل به شرح زیر انجام می شود:

 جمع آوری شیشه های مصرف شده

در این مرحله محصولات مصرف شده و دور ریخته جمع آوری می شوند. همان طور که قبلا گفته شد، هر شیشه ای وارد چرخه بازیافت نمی شود. آن هایی که کاربرد های شیمیایی و طبی داشته اند به علت خطرناک بودن دفن می شوند. اگر خود مردم زباله ها را از مبدا تفکیک کنند، سرعت این مرحله بالاتر خواهد بود.

انتقال به مرکز بازیافت

محصولات جمع آوری شده در مرحله قبل توسط ماشین های حمل مخصوص به مراکز بازیافت انتقال داده می شوند.

تفکیک انواع شیشه

خود شیشه ها نیز باید از یکدیگر تفکیک شوند. شیشه های بی رنگ و شفاف، شیشه های سبز و انواع قهوه ای از یکدیگر جدا می شوند؛ زیرا بازیافت همه این ها در کنار یکدیگر منجر به تولید محصولی بدشکل و کدر و زشت می شود.

خرد کردن و جداسازی

در این مرحله شیشه های رنگی به خرده شیشه تبدیل می شوند. شکستن شیشه ها به خرده شیشه جهت تسهیل فرایند بازیافت انجام می گیرد. هم چنین در این مرحله مواد غذایی، قطعات فلزی، چسب های به کار رفته شده و سایر مواد زائدی که در فرایند بازیافت جایی ندارند، از شیشه ها جدا می شوند.

ذوب و ترکیب شیشه

در مرحله بعدی، نوبت به ذوب شیشه می رسد. شیشه های خرد شده در این مرحله در دستگاه مخصوص حرارت دهنده، ذوب می شوند. علاوه بر آن، در اکثر اوقات به شیشه ذوب شده ترکیباتی مانند سیلیس، کربنات سدیم (خاکستر سودا) و آهک اضافه می گردد. استفاده از این ترکیبات در مراکز مختلف، فرق دارد.

تولید محصولات جدید

شیشه ذوب شده از دستگاه استخراج می شود. پس از آن برای تولید محصولات جدید آن را سرد کرده و به آن شکل می دهند. بدین ترتیب، شیشه دوباره به چرخه مصرف باز می گردد.

مراحل و چگونگی بازیافت شیشه

کاربرد ها

شیشه را می توان چندین بار بازیافت و دوباره استفاده کرد. اما نوع محصول و محصولی که از بازیافت آن بدست می آید به این بستگی دارد که فرایند بازیافت در چرخه باز انجام شود یا در چرخه بسته.
چرخه بسته: محصولاتی که در یک چرخه بسته بازیافت می شوند هرگز هدر نمی روند. در این چرخه بارها و بارها از این مواد استفاده می شود و در حداقل میزان ممکن هدر می رود. از شیشه های بازیافتی در چرخه های بسته برای تولید بطری ها و ظروف جدید ، تولید آسفالت و شیشه های گرد برای اهداف مختلف مانند دستگاه های سندبلاست استفاده می شود.

چرخه باز: شیشه هایی که در چرخه باز بازیافت می شوند قابل بازیابی نیستند. در واقع محصولات تولید شده در این چرخه یکبار مصرف و هدر می روند. کاربردهای محصولات شیشه ای چرخه باز عبارتند از: تولید فایبرگلاس و فایبرگلاس ، تولید کاغذ سنباده ، تولید رنگ های شفاف و براق مانند خطوط خیابان و جاده.

 

جمع بندی

مدت هاست که شیشه یکی از پرمصرف ترین محصولات بشری بوده و استفاده از آن به هزاران سال قبل برمی گردد. با گسترش صنعت و توسعه امکانات ، امکان بازگشت این محصول به چرخه طبیعت فراهم شد. شیشه محصولی با بازده بالا است زیرا می تواند بارها به چرخه طبیعت بازگردد.

با توجه به صرفه جویی اقتصادی ، کاهش استفاده مداوم از مواد اولیه تجدید ناپذیر ، حفظ سلامت محیط زیست و استفاده مکرر از محصولات دور ریخته شده ، بازیابی این محصول یک ضرورت است. یکی دیگر از مزایای بازیابی این ماده ، افزایش زیبایی محیط شهری به دلیل استفاده مفید از زباله و همچنین ایجاد اشتغال است. شیشه ها در دو چرخه باز و بسته بازیابی می شوند. شیشه بازیافتی در چرخه بسته می تواند بارها و بارها مصرف شود. اما شیشه بازیافتی در چرخه باز یکبار مصرف است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *