انواع ضایعات آهن و کاربرد آن‌ها

خریدار ضایعات استیل

انواع ضایعات آهن و کاربرد آن‌ها

 

ضایعات آهن یکی از پرکاربردترین مواد فلزی در صنایع است. آگاهی از انواع ضایعات آهن به همراه موارد کاربرد آن‌ها در صنایع، مسئله‌ای است که مورد توجه افراد بسیاری قرار می‌گیرد. همچون قیمت آهن، قیمت ضایعات آهن هم دیگر مورد مهمی است که پس از اطلاع از انواع ضایعات و کاربرد آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. سایت آهن رسان در این زمینه مرجع بسیار خوبی است تا بتوانید علاوه‌بر ضایعات آهن برای خرید آهن و تیرآهن روی آن حساب باز کنید. در ادامه با بررسی بیشتر ضایعات آهن و موارد استفاده از آن‌ها، اطلاعات کامل‌تری کسب خواهید کرد.

 

ضایعات آهن چیست؟

اولین و مهم‌ترین مورد برای آشنایی با انواع ضایعات آهن، اطلاع کافی از مفهوم ضایعات یا قراضه آهن است. به‌طورکلی به مواد و مقاطع فلزی که قابلیت استفاده مجدد و بازگردانی دارند، ضایعات و قراضه آهن می‌گویند. ضایعات آهن امروزه ارزش بالایی دارند و صنایع مختلفی با ذوب کردن این ضایعات، از آن‌ها برای تولید سایر چیزها استفاده‌های گوناگونی می‌کنند. درباره ضایعات آهن بد نیست بدانید که قیمت تیرآهن و سایر مقاطع فولادی همچون میلگرد، نبشی، قوطی، حلب و … بی‌تاثیر بر قیمت آن‌ها نیست و در واقع نمی‌شود به سادگی از کنار آن گذر کرد.

 

ضایعات آهن و تفاوت آن‌ها با زائدات

گاهی پیش می‌آید که ضایعات آهن با زائدات آن اشتباه گرفته می‌شود. اما تفاوت ضایعات آهن با زائدات آن در چیست؟ تفاوت آن‌ها در ارزش‌گذاری ضایعات آهن با زائدات آن چه تاثیری دارد؟ در ادامه خدمتتان عرض خواهیم کرد.

 

ضایعات آهن

به مواردی که با استانداردهای تولید محصول تطابق نداشته باشد و از عملیات تولید کنار گذاشته شود، ضایعات یا قراضه آهن می‌گویند. ضایعات ممکن است دور ریخته شوند یا اینکه به‌عنوان بخشی از مواد اولیه تولید همان محصول با سایر محصولات مورد استفاده قرار بگیرند. ضایعات آهن ارزشمند هستند و در واقع با توجه به نوع و کاربردشان قیمت‌گذاری می‌شوند.

 

زائدات

زائدات برخلاف قراضه آهن به پسماندهای حاصل از دور ریز یا دم قیچی در خصوص باقیمانده‌های برش ورق‌های آهنی گفته می‌شود. زائدات جهت استفاده در همان محصول اولیه به‌وجود می‌آیند و قابلیت استفاده مجدد ندارند. بنابراین ارزش آنچنانی ندارند و در واقع بع اندازه ضایعات و قراضه آهن مهم نیستند.

 

انواع ضایعات آهن

ضایعات آهن انواع مختلفی دارند که در نتیجه باعث تفاوت در قیمت آن‌ها و ارزششان خواهد شد. همچنین نوع استفاده و کاربردشان هم بر همین اساس تغییر خواهد کرد. ضایعات موجود در بازار در حال حاضر عبارتند از سنگین‌بار، ویژه، سوپر ویژه، درجه یک، درجه دو، درجه سه، گالوانیزه، آلیاژی، حلب و سوفاره آهن که در در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به اختصار هر کدام از این موارد را توضیح خواهیم داد.

 

ضایعات سنگین بار

یکی از انواع ضایعات آهن است که وزن آن معادل یک تن بر حسب مترمکعب یا گاهی اوقات بیشتر از آن است.

 

ضایعات ویژه

این نوع از ضایعات یا محصولات فولادی در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل انواع خرده میلگردها، تیرآهن، قوطی پروفیل و غیره است.

 

ضایعات سوپر ویژه

این نوع از ضایعات آهن از لحاظ کیفیتی و قیمت ارزش بالایی دارند و از آن‌ها به این نام یاد می‌شود.

 

ضایعات درجه یک

این نوع ضایعات از جهت ترکیب مواد شیمیایی درجه‌بندی می‌شوند. ضایعات درجه یک در ترکیب شیمیایی خود عناصری مانند فسفر، گوگرد، مس، کروم، نیکل و آهن را دارند.

 

ضایعات درجه دو و سه

این نوع ضایعات همانند ضایعات درجه یک ترکیب شیمیایی مشابهی دارند و تفاوت آن‌ها در میزان ترکیبات‌شان است که سبب درجه‌بندی آن‌ها شده است.

 

ضایعات گالوانیزه

ضایعات گالوانیزها همچون قراضه ورق گالوانیزه جنس فلز آهن هستند که در ساختار خود پوشش روی هم دارند و در برابر زنگ‌زدگی مقاومت بالایی دارند.

 

ضایعات آلیاژی

این نوع ضایعات هم در ساختار خود دارای عناصری همچون نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیم و تنگستن دارند که اکثراً در مراکز تعمیرگاهی خودرو ساخته می‌شوند و قیمت پایین‌تری دارند.

 

ضایعات حلبی

این نوع از ضایعات آهنی و فلزی در واقع همان قوطی‌های نگهدارنده مواد غذایی هستند.

 

ضایعات سوفاره آهن

ضایعات سوفاره آهن به براده‌های حاصل از تراشکاری مقاطع آهنی و فولادی نیز گفته می‌شود.

 

ضایعات آهن و کاربرد آن‌ها

اما پس از شناخت ضایعات آهن سوالی که پیش می‌آید این است که، قراضه آهن یا همین ضایعات چه کاربردی دارند؟ و اینکه آیا استفاده از این ضایعات، تاثیری بر مقاطع فولادی مهم همچون قیمت تیرآهن اصفهان دارد یا نه؟ در رابطه با سوال اول توضیح می‌دهیم اما برای سوال دوم، با مراجعه به سایت آهن رسان این امکان را دارید تا از قیمت انواع مقاطع فولادی همچون میلگرد، ورق، نبشی، تیرآهن، قوطی و … اطلاع پیدا کنید؛ علاوه بر این قیمت تیرآهن ۱۴ اصفهان امروز و قیمت روز دیگر مقاطع فولادی هم در اختیارتان قرار خواهد گرفت. آهن رسان با ارائه بهترین مشاوره‌ها در خرید تیرآهن و سایر موارد مورد نیاز در ساخت‌وساز و دیگر صنایع، دست شما را برای خریدی ایمن و باکیفیت باز می‌گذارد.

 

کاربرد ضایعات آهن

بازیافت ضایعات فلزی، از نظر اقتصادی و زیست محیطی عملی کاملاً منطقی محسوب می‌شود. در واقع آهن قراضه یکی از مواردی است که به‌صورت بازیافت شده می‌تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. موراد استفاده از ضایعات و قراضه آهن در صنایع به اختصار عبارتند از:

  • کاربردهای صنعتی
  • ساخت محصولات جدیدتر و قوی‌تر فلزی
  • ساخت لوازم خانگی

در ادامه هر کدام از این موارد را برای شما شرح خواهیم داد و پس از آن متوجه اهمیت این نوع ضایعات و قراضه‌های آهن خواهید شد.

 

ضایعات آهن و کاربرد صنعتی آن‌ها

ضایعات و قراضه‌های آهنبه شکل گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌طور مثال می‌شود از این موارد در پروژه‌هایی مانند جاده‌سازی و پل‌سازی استفاده کرد. همچنین از ضایعات آهن و قراضه‌های آن می‌شود در صنعت حمل‌ونقل برای ساخت خودرو، هواپیما و … هم بهره برد. یکی از موارد مهم کاربرد این نوع ضایعات هم در سم‌زادیی است. در واقع از قراضه‌ها برای سم‌زدایی فاضلاب‌های صنعتی هم استفاده می‌شود.

 

ضایعات آهن و کاربرد آن‌ها در ساخت محصولات فلزی

یکی دیگر از موارد کاربرد این نوع ضایعات، در ساخت محصولات فلزی قوی‌تر و جدیدتر است. مثلاً می‌توان ضایعات آهنی بازیافتی را با استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی به تجهیزاتی با کیفت بالا تبدیل کرد. با این روش حتی می‌شود فولاد ضدزنگ هم تولید کرد.

 

ضایعات آهن در ساخت لوازم خانگی

ضایعات آهن همچنین در ساخت و تولید لوازم خانگی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور مثال در تولید میلمان فلزی همانند مبلمان فرفورژه، نیمکت‌ها، میزهای فلزی و حتی لامپ‌ها از ضایعات و قراضه آهن نیز استفاده می‌شود.

 

جمع بندی

بنابراین ضایعات و قراضه آهن از جمله موارد مهم و پرکاربرد در انواع صنایع هستند که مشتریان خاص خود را دارند. برای اطلاع دقیق از قیمت آهن‌آلات و دیگر موارد هم آهن‌رسان با سابقه بیش از سه دهه فعالیت در این حوزه، آماده ارائه بهترین پیشنهادات به شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *