ضایعات مس چگونه به چرخه مصرف باز می گردند

ضایعات مس چگونه به چرخه مصرف باز می گردند

بازگشت ضایعات مس به چرخه مصرف

یکی از مهمترین سوالات در زمینه بازیافت مواد معدنی به ویژه مس؛ ضایعات مس چگونه به چرخه مصرف باز می گردند و قابل استفاده مجدد می شود! برای پاسخ به این سوال مهم، لازم است ابتدا با سایر موضوعات مهم در مورد بازیافت ضایعات این فلز گرانبها آشنا شویم. در نهایت، برای درک بهتر نحوه بازیافت مس، دلایل اهمیت مس، استفاده از مس، انواع مس و موارد استفاده مجدد از مس را مورد بحث قرار می دهیم. پس در این آموزش با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد بازگشت ضایعات مس به چرخه مصرف بدانید.

بازگشت ضایعات مس به چرخه مصرف

بازیافت ضایعات فلزات چگونه است

بد نیست بدانید که صنعت بازیافت به ویژه بازیافت فلزات ضایعات صنعت بسیار مهمی در همه کشورها از جمله کشورهای پیشرفته است. در طول جمع‌آوری، پالایش و ذوب فلزات بازیافتی ضایعات، شمش‌های ارزشمند در نهایت دوباره ساخته شده و برای استفاده مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، به دلیل تجمع فلز ضایعات، چرخه تولید فلزات گرانبها هرگز متوقف نخواهد شد.

در پاسخ به این سوال که “بازیافت ضایعات فلزات چگونه است” باید بگوییم که این امر در مورد بازیافت فلزات ضایعات نیز صادق است. در هنگام جمع آوری فلز مس، تمیز کردن و ذوب آنها در نهایت به شمش مس تبدیل می شود و برای استفاده مجدد استفاده می شود.

علت اهمیت بازیافت ضایعات مس چیست

لازم به ذکر است که بازیافت مس ضایعات قطعا اثرات زیست محیطی مفیدی خواهد داشت. بازیافت تمام فلزات از جمله مس آنقدر برای محیط زیست ارزشمند و حیاتی است که در کشورهای جهان اول به یک صنعت بسیار مهم و پرسود تبدیل شده است.

علت اهمیت بازیافت ضایعات مس چیست در واقع به لطف بازیافت فلزات گرانبها مانند مس، چرخه تولید تجهیزات، ابزار و قطعات مسی همواره در دستور کار قرار دارد. علاوه بر این، با توجه به استفاده گسترده از فلز مس، بازیافت ضایعات این فلز و استفاده مجدد از آن، دارایی های ملی حفظ خواهد شد. دارایی های ملی نه تنها با بازیافت ضایعات و ضایعات مس بلکه با بازیافت سایر فلزات مانند برنج، آهن، نقره و غیره حفظ و ارزش گذاری می شود.

به جرات می توان گفت که بازیافت مس ضایعات بسیار ارزشمندتر از سایر فلزات خواهد بود. اهمیت بازیافت این فلز به دلیل کاربرد گسترده آن است. مس به دلیل خواص مهم و منحصر به فرد آن; در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ماشین آلات، صنعت ساخت تجهیزات جنگی، صنعت ساختمان و… کاربرد فراوانی داشته است. در نتیجه افراد زیادی مس ضایعات را جمع آوری کرده و با فروش آن به کارخانه ها و خریداران مسی ضایعات سود قابل توجهی به دست می آورند.

دلیل دیگر اهمیت بازیافت مس ضایعات این است که این فلز قرمز نسبت به سایر فلزات سنگین تر است و قیمت و ارزش بالایی دارد. علاوه بر این، بسیار انعطاف پذیر است و خاصیت چکش کاری خوبی دارد. از این رو در ساخت تجهیزات و دستگاه های مختلف کاربرد دارد.

به طور کلی سالانه 25 تا 30 هزار تن مس بازیافتی ضایعات وارد چرخه تولید مثل در کشور می شود. این میزان حدود 15 درصد تولید مس در کشور است. از این 15 درصد، حدود 10 درصد آن برای مصارف صنعتی استفاده می شود.

بازیافت فلز مس جایگزین مناسب حفظ ذخایر

همانطور که گفته شد؛ بازیافت فلز مس جایگزین مناسب حفظ ذخایر و همچنین جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد. به طور مثال در صورتی که در گذشته جهت دسترسی به مس لازم بود تا به معادن سنگ می رفتیم و مراحل دشواری را طی می کردیم تا به مس می رسیدیم. امروزه دیگر بخش زیادی از مس مورد نیاز را از طریق بازیافت ضایعات اجسام مسی می‌ توان تهیه کرد. با استفاده از فرایند چرخه بازیافت ضایعات مس، درآمد ملی و میزان اشتغال بالا خواهد رفت.

ضایعات مس چگونه به چرخه مصرف باز می گردند

چرخه مس ضایعات با جمع آوری و خرید توسط بسیاری از تولیدکنندگان و انبارداران در شهر آغاز می شود. شاید اکنون که در حال خواندن نحوه جمع آوری و خرید ضایعات مسی هستید. تصویر ون ها اغلب در خیابان های شهر از سخنرانان در ذهن شما شکل می گیرد. این یکی از رایج ترین روش های جمع آوری مس ضایعات است.

البته در چند سال اخیر سایت ها، برنامه ها و اپلیکیشن های زیادی برای جمع آوری مواد بازیافتی ایجاد شده است. که به محض درخواست شما به درب منزل شما می آیند و مواد ضایعات و مواد بازیافتی مانند پلاستیک، کاغذ، مقوا و فلزات را از شما دریافت می کنند و پس از طی مراحل متعدد به چرخه مصرف برمی گردند.

همانطور که اشاره شد؛ مس ضایعات توسط چرخاننده ها یا از طریق برنامه های بازیافت جمع آوری می شود و به انبارهای شخصی منتقل می شود، جایی که در نهایت ذوب شده و به شمش مس تبدیل می شود. در واقع در پاسخ به این سوال که مس ضایعات چگونه به چرخه مصرف باز می گردد؟ باید گفت که این فرآیند چندان سخت به نظر نمی رسد و با تبدیل ضایعات و مس ضایعات به شمش مس، دوباره وارد چرخه مصرف می شوند.

با این روش دیگر به فلز قرمز رنگی که توسط معدنچیان از معدن استخراج می شود نیازی نخواهد بود. فلزات در معادن مختلف کشور با تلاش زیاد و هزینه های زیاد استخراج می شد. این روش باعث صرفه جویی زیادی در مصرف فلز می شود.

کاربرد ضایعات مس چیست

کاربرد ضایعات مس چیست

از آنجا که مس بسیار انعطاف پذیر و بسیار سنگین و بادوام است، به راحتی تجزیه نمی شود. بنابراین در ساخت ابزار، قطعات و تجهیزات قوی استفاده می شود. کاربرد ضایعات مس چیست ؟ کاربرد این فلز به قدری گسترده است که نمی توان آن را یکی یکی وارد کرد. اما یکی از رایج ترین کاربردهای فلز مس در ساخت لوازم خانگی است.

به عنوان مثال کاسه های مسی، قاشق های مسی، لیوان های مسی، پارچ های مسی، دیگ های مسی، قوری های مسی، سینی های مسی، ظروف مسی آنتیک، آب نبات های مسی، دیگ های مسی و… به وفور در خانه های ایرانی یافت می شود.

یکی دیگر از کاربردهای رایج فلز مس در ساخت تجهیزات نظامی، برنامه ریزی شهری و خودروسازی است. بسیاری از لوله های مخابراتی، صندلی های شهری، پله ها و نرده ها از فلز و مس ساخته شده اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید عده ای برای کسب درآمد خوب به فکر سرقت لوله های مخابراتی و فروش آن به انبارهای مس افتادند. اما این روش اصلا مناسب نیست و فقط در مواقعی باید استفاده کرد که قابل استفاده نباشد. بازگشت به چرخه تولید مثل.

یکی دیگر از کاربردهای بازیافت مس ضایعات استفاده از آن در چرخه تولید سیستم های تهویه مطبوع و دستگاه های خنک کننده مانند کولر آبی، چیلر، زنت، بویلر و غیره می باشد، علاوه بر این مس ضد آب بوده و از ضایعات بازیافتی در ساخت لوله ها استفاده می شود. شیرآلات بهداشتی و اتصالات آب. جالب است بدانید که اکثر قطعات خودرو از مس ضایعات ساخته شده است.

اینها رایج ترین موارد استفاده از مس بازیافتی ضایعات هستند، علاوه بر موارد فوق. مس در کاربردهای دیگری برای ساخت انواع تجهیزات و قطعات مورد نیاز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل به عنوان یکی از با ارزش ترین فلزات در هر کشوری به شمار می رود.

ضایعات مس بازیافتی را از کجا پیدا می ‌کنند

همانطور که اشاره شد؛ یکی از رایج ترین کاربردهای فلز مس در ساخت لوازم خانگی است حال اینکه ضایعات مس بازیافتی را از کجا پیدا می ‌کنند ؟ جالب است بدانید مسی ضایعات بازیافت شده نیز در این خانه ها پیدا می شود. خودتان فکر کنید که آیا ظروف مسی دارید که دیگر در آشپزخانه استفاده نمی شود یا خیر! شاید ظروف قدیمی را در انبار گذاشته اید. روی آنها کلیک کنید و هر غیرقابل استفاده را به چرخه استفاده مجدد خود برگردانید.

علاوه بر این، سیم ها و کابل هایی که دیگر استفاده نمی شوند. آنها در دسته مسی های بازیافتی ضایعات قرار می گیرند. اما خلوص آنها ممکن است کم باشد. به همین دلیل برای بررسی خلوص آنها باید از دستگاه های خاصی استفاده کرد. به عنوان مثال کابل های زره ​​پوش روکش دار که علاوه بر مس دارای درصد پی وی سی و سرب نیز می باشند.

سایر قطعات و مس بازیافتی ضایعات می تواند مس مذاب، قطعات و تراشه ها و صفحه مسی، لوله های مسی، انواع سیم آنتن تلویزیون، خودرو و سایر دستگاه ها، اتصالات الکتریکی، رادیاتورهای مسی، تسمه ها و ورق های مسی ضایعات، مخابرات مس ضایعات و سایر تجهیزات الکترونیکی، برقی، صنعتی، مکانیکی، تزئینی، ساختمانی و سایر تجهیزات ..

آشنایی با انواع ضایعات مس از نظر نوع مصرف

انواع ضایعات مسی به طور کلی به دو دسته ضایعات مسی خانگی و صنعتی تبدیل می‌ شوند. به طور مثال برای ساخت تجهیزات و قطعات صنعتی بهتر است از بازیافت ظروف مسی که به وفور در آشپزخانه ها دیده می‌ شوند؛ استفاده نشود و کلیه قراضه های مسی از نظر خانگی و صنعتی، قبل از ورود به کارخانه تفکیک شوند.

آشنایی با انواع ضایعات مس از نظر نوع مصرف درست است که فلز مس بسیار انعطاف پذیر است ولی برای طی شدن روند چرخه تبدیل بازیافت ضایعات مسی به شمش مس، بهتر است که قراضه های مسی خانگی با صنعتی از هم جدا شوند. جالب است بدانید که سهم ایران از بازیافت ضایعات مسی صنعتی بسیار بیشتر از بازیافت ضایعات خانگی می باشد.

آشنایی با انواع ضایعات مس از نظر قدمت

ضایعات خانگی و صنعتی ضایعات به دو دسته تقسیم می شود: ضایعات مس بازیافتی جدید و قدیمی. ضایعات مس جدید همانطور که از نامش پیداست. توسط ضایعات تولید می شود. رنگ مسی ضایعات نور قرمز روشن و دارای خلوص بالا و در نتیجه قیمت بالاتری است. اکثر این ضایعات ها توسط دستگاه های آسیب مسی پودر شده و سپس وارد چرخه تولید مثل می شوند.

ضایعات مس قدیمی نیز با نام آنها شناخته می شود. این ضایعات به دلیل استفاده بیش از حد فرسوده شده و از قرمز به قهوه ای تغییر یافته است. قسمت های زنگ زده این ضایعات به دلیل وجود اکسید مس سبز است. این ضایعات ها خلوص کمتری دارند و در نتیجه قیمت کمتری نسبت به ضایعات دارند. برای تشخیص مس جدید و قدیمی بازیافت شده ضایعات کافی است یک خراش کوچک روی سطح آن ایجاد کنید. اگر پوشیده باشد، رنگ روشنی خواهید دید. حال که آشنایی با انواع ضایعات مس از نظر قدمت مواجه شدید آیا سوالی دارید ؟ والات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *