ضایعات روی چیست؟

ضایعات روی یک فلز همه کاره است که در بسیاری از صنایع دارای ارزش ها و کاربردهای زیادی است.
روی پس از آهن ، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مصرفی در جهان است و سالانه 11 میلیون تن از این فلز گرانبها در صنایع مختلف مصرف می شود.
بیش از پنجاه درصد تولید سالانه آن برای محافظت در برابر خوردگی در فلزات مختلف یا اصطلاحاً گالوانیزه استفاده می شود.
دو نوع اصلی گالوانیزه روی وجود دارد: نوع اول گالوانیزه گرم و نوع دوم گالوانیزه الکترو.
از باقیمانده فلز روی برای تولید آلیاژهای ریخته گری (قالب ریخته گری) ، آلیاژهای فلزی ، برنج و برنز ، آلیاژهای فرفورژه ، همراه با طیف گسترده ای از ترکیبات روی و مواد شیمیایی استفاده می شود.

این ماده ذاتی بر روی یک فلز غیر آهنی قابل بازیافت است و بدون از بین رفتن خصوصیات فیزیکی یا شیمیایی آن می تواند به طور نامحدود بازیافت شود.
در حال حاضر ، تقریبا 70٪ روی از تصفیه اولیه سنگ معدن روی ، 10-15٪ از منابع بازیافت شده و حدود 30٪ از خود روی بازیافت می شود. با پیشرفت فناوری ، امیدواریم که در آینده سطح بازیافت روی نیز افزایش یابد.
موارد زیر اهمیت روی و دلایل نیاز به بازیافت آن است:

کاربردهای فراوان روی

کاربردهای فراوان روی برای متابولیسم تمام موجودات زنده ضروری است. این ماده همچنین در کاربردهای متنوعی مانند خودرو ، ساخت و ساز ، صنایع غذایی ، تولید باتری ، صنایع دارویی ضروری است .علاوه بر این روی به دلیل خاصیت محافظت در برابر خوردگی ، از طریق گالوانیزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روی چیست

یک معدن شهری

معدن روی به دلیل کاربردهای فراوان ، در همه جای شهرها و صنایع ما کاربرد دارد. با توجه به ویژگی روی مبنی اینکه قابل بازیافت بوده و خصوصیات خود را در حین بازیافت از دست نمی دهد بارها و بارها می توان آن را بازیافت کرد و در صنایع مختلف از آن استفاده نمود. بنگاه ضایعاتی حسین پور در خدمت فروشندگان ضایعات روی در استان تهران , خریدار ضایعات شما میباشد.

حفاظت از محیط زیست

استخراج روی باعث ایجاد گرد و غبار یا زباله زیادی می شود ، بنابراین بازیافت روی می تواند مشکلات زیست محیطی ناشی از استخراج را کاهش دهد. همچنین می تواند منابع طبیعی را برای آینده حفظ کند و به ما در دستیابی به اقتصادی پایدار کمک کند. در عین حال با بازیافت روی می توان از مصرف سوخت های فصلی در حین استخراج آن جلوگیری کرد.
از دیگر مزایای فلز روی می توان به خواص ضد خوردگی آن اشاره کرد. روی می تواند آلیاژهایی با کیفیت بالا تشکیل دهد و یکی از مواد اصلی موجود در برنج است. روی برای چندین دهه عنصر مهمی در مواد مهندسی بوده و در آینده نیز مهم خواهد بود.

ذخایر روی

ذخایر روی

روی بیست و هفتمین عنصر رایج در پوسته زمین است. جهان به طور طبیعی از نظر روی فراوان است. تخمین زده می شود که حتی یک مایل مکعب آب دریا حاوی 1 تن روی باشد. همچنین تخمین زده شده است که مایل اول پوسته زمین حاوی 224،000،000 میلیون تن روی است كه 15 میلیون تن آن بیشتر در بستر دریا است. با این وجود ، با وجود چنین برآوردهایی ، استفاده از همه منابع و فکر نکردن در مورد بازیافت آنها ، اقتصادی و قابل قبول به نظر نمی رسد.

ذخایر روی – مانند هر منبع طبیعی – مقادیر ثابت ذخیره شده در طبیعت نیست. ذخایر توسط زمین شناسی و تعامل اقتصاد ، فناوری و سیاست تعیین می شود. اصطلاح ذخایر به بخشی از منابع گفته می شود که نقشه برداری و اندازه گیری شده است و ممکن است اکنون یا در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

ذخایر روی اثبات شده از سال 1950 به طور قابل توجهی افزایش یافته است ، زیرا اجسام معدنی بزرگ جدیدی در بسیاری از نقاط جهان کشف شده است.

روی می تواند از تمام قراضه های تولید شده از تولید ورق های فولادی گالوانیزه ، ضایعات تولید شده در هنگام ساخت و نصب محصولات حاوی روی و همچنین محصولاتی که در پایان چرخه عمر خود بازیافت می شوند ، بازیافت شود.

از آنجا که بسیاری از محصولات ماندگاری بالایی دارند ، استفاده از شاخص های بازیافت معمولی کار دشواری است.

مقدار روی موجود برای بازیافت معمولاً به دلیل چرخه عمر محصولات حاوی روی متفاوت است و ممکن است برای پانل های فولادی روکش دار روی که در اتومبیل یا لوازم خانگی استفاده می شود بیش از 15 سال باشد – ورق های روی روی سقف ممکن است به 100 سال برسد.

فولاد گالوانیزه مورد استفاده در برنامه های زیرساخت های عمومی ، مانند تیرهای برق و برج های انتقال ، 50 سال یا بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. همه این محصولات با فرسودگی جایگزین می شوند ، نه به این دلیل که دیگر از فولاد محافظت نمی کنند.

بازیافت روی
بازیافت روی

بازیافت روی توانایی بازیافت را دارد. اما برخلاف سایر مواد فلزی ، بازیافت روی با مسائل پیچیده تری مانند جداسازی روی از فولاد گالوانیزه سروکار دارد. با این حال ، فناوری مدرن بازیافت امکان بازیافت روی را به طور موثر فراهم می کند ، در حالی که 90٪ محصولات حاوی روی تحت فرآیندهای کاهش روی قرار دارند. فولاد گالوانیزه ، که بیشتر محصولات روی را تشکیل می دهد ، برای بازیافت مناسب است و منبع عالی فولاد و ضایعات روی است.
یکی از پرکاربردترین روشهای بازیافت روی ، گرمایش کوره قوس الکتریکی است که در درجه اول روی فولاد گالوانیزه استفاده می شود.
زباله های جمع شده گرم می شوند تا زمانی که به روی تبدیل شوند و به عنوان گاز از فولاد جدا شوند. این گاز جمع شده و تصفیه می شود و باعث رسوب گرد و غبار روی می شود. پس از تصفیه در کوره والش ، گرد و غبار به اکسید روی تبدیل می شود که به نوبه خود به عنوان ماده اولیه مورد استفاده برای تولید فلز روی استفاده می شود.

در حال حاضر ، 40٪ از روی مورد استفاده در سراسر جهان از منابع بازسازی شده روی حاصل می شود. فرآیندها و فن آوری های بازیافت روی همچنان به تکامل خود ادامه می دهند و روی بازیافت شده را به عنوان یک منبع پایدار افزایش می دهند. به دلیل غیر قابل تجدید بودن سنگ معدن روی ، به احتمال زیاد با گذشت زمان ، بازیافت روی به منبع جذاب تری تبدیل خواهد شد.

0/5 (0 دیدگاه)

بازیافت رویحفاظت از محیط زیستذخایر رویروی چیستضایعات رویکاربردهای فراوانیک معدن شهری

Comments are disabled.

خریدار ضایعات ساختمانیضایعات تهران