جدیدترین کاربرد ضایعات الکترونیکی و ساختمانی در صنعت

تولید روکش فولاد از ضایعات الکترونیکی

تولید روکش فولاد از ضایعات الکترونیکی

محققان استرالیایی در تحقیقات اخیر خود توانستند از محصولات الکتریکی الکترونیکی ضایعات و ضایعات برای ایجاد یک پوشش بادوام از سیم و کابل برای افزایش استحکام و دوام فلز استفاده کنند. جدیدترین کاربرد ضایعات الکترونیکی و ساختمانی در صنعت است.

سیلیکون، پلاستیک و سایر فلزات از جمله مواد تشکیل دهنده محصولات الکتریکی هستند. از آنجایی که این ترکیبات از جنس های مختلف هستند، جداسازی آنها آسان نیست.

محققان استرالیایی ترکیبی را یافته اند که برای شکستن شیشه و پلاستیک در مانیتورهای کامپیوتر، پودر کردن آنها و حرارت دادن آنها تا 1500 درجه سانتیگراد استفاده می شود که برای ساخت پوشش های بادوام برای سیم ها و کابل ها استفاده می شود. در مرحله بعد با ترکیب ماده به دست آمده با مواد مورد استفاده در تولید مس و مدارهای الکترونیکی و حرارت دادن این مواد تا دمای 1000 درجه سانتیگراد، پوششی انعطاف پذیر و بادوام تولید می شود.

آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیب به دست آمده استحکام فولاد را تا 125 درصد افزایش می دهد.

از جمله مزایای استفاده از تولید روکش فولاد از ضایعات الکترونیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عمر بالا
  • کامل به فولاد می چسبد

امید است با سرمایه گذاری روی این چنین طرح ها انجام شده و استفاده تجاری از این طرح ها بیشتر شود.

ضایعات ساختمانی در ساخت و ساز جاده ای

استفاده از لاستیک فرسوده و ضایعات ساختمانی در ساخت و ساز جاده ای

در پژوهشی دیگر، محققان استرالیایی به سرپرستی یک محقق ایرانی به نام «محمد صابریان بروجنی» موفق به اختراع موادی برای راهسازی با استفاده از لاستیک فرسوده و ضایعات ساختمانی در ساخت و ساز جاده ای شدند. ترکیب حاصل از مواد بازیافتی دارای استحکام و دوام و انعطاف پذیری لازم برای تحمل وزن ماشین های مختلف است.

RCA نامی است که به ماده ای داده می شود که از تخریب ساختاری و پردازش مجدد ضایعات به دست می آید. RCA در ترکیب با سایر مواد خام مورد استفاده در ساخت و ساز می تواند تاثیر آلودگی بر محیط زیست را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

محققان ترکیب مواد فرآوری شده را با آزمایش ترکیبات مختلف با RCA آزمایش کردند و به این نتیجه رسیدند که لاستیک ضایعات از لاستیک های فرسوده می تواند یکی از مواد خام مورد استفاده برای ساخت این ترکیب باشد به نحوی که تمام خواص مطلوب را حفظ کند. آنها انعطاف، انسجام و استحکام این ماده را با دستگاه مخصوصی آزمایش کردند.

صابریان این تحقیق را در مجله Construction and Building Materials منتشر کرد و افزود: ترکیب به دست آمده علاوه بر پاکسازی محیط از لاستیک های فرسوده ضایعات و ضایعات جایگزینی 100 درصدی برای مواد اولیه مورد استفاده در صنعت راه سازی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *