ترانسمیتر اختلاف فشار چیست؟


ترانسمیتر اختلاف فشار یک تجهیز الکترونیکی است که برای اندازه گیری اختلاف فشار میان دو نقطه فشار (نقطه ورودی) و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی به کار می رود. این اختلاف فشار می تواند به صورت مثبت یا منفی باشد، و این بستگی به این دارد که کدام پورت ورودی به فشار بیشتر یا کمتر متصل شده باشد. ترانسمیتر اختلاف فشار به عنوان یک وسیله اندازه گیری استفاده می شود و برای اندازه گیری جریان مایع یا گاز در لوله ها یا مجاری مناسب است. علاوه بر این، از آن می توان برای تشخیص انسداد یا گرفتگی ولو (شیر) نیز استفاده نمود. به عنوان یک تجهیز الکترونیکی مهم، ترانسمیتر اختلاف فشار در مختلف صنایع و کاربردهای فنی مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی انواع ترانسمیتر اختلاف فشار

ترانسمیتر اختلاف فشار این لاین (In Line): ترانسمیتر اختلاف فشار این لاین به صورت سری نصب می شود و در جهت جریان خطوط لوله قرار می گیرد. این نوع ترانسمیترها فشار را به صورت بی پلار اندازه گیری کرده و اختلاف فشار را به صورت مثبت و منفی نمایش می دهند.

ترانسمیتر اختلاف فشار اکسترنال (External): ترانسمیترهای اختلاف فشار اکسترنال دارای دو ورودی برای اندازه گیری فشار هستند. این ترانسمیترها عمدتا در محیط های آزمایشگاهی و محدودتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد ترانسمیتر اختلاف فشار

ترانسمیترهای اختلاف فشار که دارای دو پورت اختلاف فشار هستند، به عنوان تجهیزات اندازه گیری اختلاف فشار چند منظوره شناخته می شوند. این وسایل قادر به اندازه گیری اختلاف فشار، فشارهای مثبت (گیج)، فشارهای منفی (خلاوم)، و حتی فشارهای مطلق هستند، فقط با اتصال ورودی های سنسور به نقاط بالا و پایین در محیط فرآیند.
در هر برنامه ای که از ترانسمیتر اختلاف فشار استفاده می شود، نیاز است که روش مناسبی برای اتصال ورودی های سنسور فشار ترانسمیتر به نقاط مختلف در فرآیند وجود داشته باشد. برای این منظور، لوله های فلزی یا پلاستیکی مناسب هستند و معمولاً به آن ها خطوط انتقال فشار، خطوط اندازه گیری یا خطوط سنسوری نیز می گویند. این لوله ها مشابه سیم های آزمایشی عمل می کنند که برای اتصال ولت متر به نقاط مختلف در یک مدار برای اندازه گیری ولتاژ مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول، این لوله ها با استفاده از اتصالات فشرده سازی به اتصال دهنده و فرآیند متصل می شوند که امکان جدا شدن و اتصال مجدد نسبتاً آسان را فراهم می کند.

نکات مهم در انتخاب ترانسمیتر اختلاف فشار

دقت ترانسمیتر: دقت ترانسمیتر معمولاً در حالت استاندارد حدود ۰.۵ درصد است. اگر در پروژه خود به دقت بیشتری نیاز دارید، باید دقت ترانسمیتر را در بالاترین سطح ممکن برای نیازهای خود انتخاب کنید.

گستره اندازه گیری فشار: برای اندازه گیری گستره فشار، از سنسورهای با نام کپسول استفاده می شود. این کپسول ها ظرفیت و توانایی مشخصی برای اندازه گیری گستره فشار را دارا می باشند.

جنس کپسول: استفاده از جنس استیل به عنوان ماده اصلی کپسول در اکثر دستگاه ها رایج است، اما تغییرات در جنس کپسول ممکن است تأثیری بر عملکرد دستگاه و دقت فشار اندازه گیری شده داشته باشد.

هوشمندی دستگاه: ترانسمیترهای اختلاف فشار به صورت عقربه ای و دیجیتالی در بازار عرضه می شوند. دقت بالاتر ترانسمیترهای هوشمند ممکن است همراه با افزایش کیفیت و قیمت باشد.

کالیبره کردن: کالیبره کردن ابزار یکی از نکات مهم در انتخاب ترانسمیتر اختلاف فشار است. سادگی در کالیبره کردن ابزار می تواند به تسریع در انجام کار و بهبود کیفیت اندازه گیری کمک کند.

راهنمای خرید ترانسمیتر اختلاف فشار

خرید ترانسمیتر اختلاف فشار تحت تاثیر شرایط اقتصادی و نوسانات بازار قرار دارد. امکان تعیین دقیق قیمت وجود ندارد، اما مهم است که به فاکتورهای زیر توجه داشته باشید که در تعیین قیمت ترانسمیتر فشار نقش دارند:

  • مثبت یا منفی بودن فشار
  • مطلق یا نسبی بودن فشار
  • نوع ورودی و خروجی
  • نوع سیال فرآیند
  • رنج فشار یا دمای کاری دستگاه
  • متریال مورد نیاز برای سنسور فشار
  • نوع خروجی مورد نیاز دستگاه
  • نوع خورندگی ماده مربوط به سنسور

تمامی این عوامل می توانند تاثیر زیادی بر قیمت ترانسمیتر فشار داشته باشند. بنابراین، اهمیت دارد که با دقت به این عوامل توجه کنید تا بتوانید ترانسمیتری را انتخاب کنید که به نیازهای شما بیشترین تطابق را داشته باشد.

چگونه یک ترانسمیتر اختلاف فشار را بررسی کنیم؟

برای بررسی ترانسمیتر اختلاف فشار، می توانید این مراحل را دنبال کنید:

بررسی صفر: بررسی صفر یک ترانسمیتر اختلاف فشار بسیار مهم است تا از دقت اندازه‌گیری فشار صفر اطمینان حاصل شود. این بررسی باید به صورت منظم یا هنگامی که شک دارید، انجام شود.

جدا سازی از فرآیند: قبل از هر گونه تنظیم یا تغییری در ترانسمیتر اختلاف فشار، مطمئن شوید که دستگاه از فرآیند جدا شده باشد، به ویژه اگر کارخانه در حال اجرا باشد. این کار را می توان با تنظیم مجدد نقاط تنظیم ترانسمیتر، دور زدن انتقال سیگنال، یا قرار دادن ترانسمیتر در حالت bypass یا تعمیر و نگهداری انجام داد.

همکاری با پرسنل: انجام هر گونه تنظیم یا تغییری در ترانسمیتر اختلاف فشار باید با همکاری پرسنل فرآیند و تولید انجام شود. این کارها معمولاً در زمان تعطیلی کارخانه انجام می شود و برای تعمیر و نگهداری است. هرگز سعی نکنید قسمتی از ترانسمیتر را به صورت فیزیکی یا با تغییر پارامترهای آن تنظیم یا دستکاری کنید بدون اطلاع از پرسنل فرآیند و تولید. این ممکن است منجر به تعطیلی اضطراری کارخانه شود که نمی خواهیم این اتفاق بیفتد.

تنظیم صفر: برای تنظیم ترانسمیتر اختلاف فشار به صفر، یکی از شیرهای جدا سازی سمت فشار پایین یا فشار بالا را به آرامی ببندید. این شیر به طور عمومی برای جلوگیری از آسیب به ترانسمیتر بسته می شود و باید با دقت ببندید.

باز کردن شیر اکولایزر: شیر اکولایزر نیز به آرامی باز شود. هر دو را می توان به طور همزمان باز یا بسته کرد، اما این کار را به آرامی انجام دهید. همچنین، فشار کاری فرآیند را مشخص کنید تا در صورت وقوع نشتی یا مشکل دیگری، فشار را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *