بازیافت ضایعات pvc و مزایای آن


بازیافت ضایعات pvc

بازیافت ضایعات pvc; پی وی سی (pvc) نماد اختصاری نوعی از پلیمرها به نام پلی وینیل کلراید است. کاربرد این پلیمر بسیار متنوع بوده و به همین خاطر ضایعات پی وی سی، جزو ضایعات بسیار متداول می باشد. از این رو بازیافت آنها هم مورد توجه قرار گرفته است.

مراحل بازیافت pvc

مراحل بازیافت pvc: یکی از اصول مهم و اساسی در بازیافت pvc جداسازی و تفکیک هر نوع ناخالصی از آنها می باشد. حتی وجود سایر پلیمرها می تواند کیفیت محصول نهایی را به شدت کاهش دهد خرد کردن و شست و شو .

جداسازی ضایعات پی وی سی

جداسازی ضایعات پی وی سی :برای جدا نمودن ضایعات پی وی سی عموما از دو روش  استفاده می کنند:‌

  • روش اول، تفکیک به شیوه دستی و توسط نیروی انسانی است.
  •  روش دوم به کمک تجهیزات و ماشین آلات، ناخالصی ها از ضایعات pvc  جدا می گردند.

فناوری های NIR، VIS/UV  برای این منظور استفاده می شود. برای حجم های های بالا  عمدتا این روش را به کار می برند.

خرد کردن

خرد کردن:بعد از جداسازی نوبت به شست و شوی اولیه ضایعات می رسد. در واقع قبل از اینکه ضایعات پی وی سی را به دستگاه آسیاب هدایت کنند با یک شست و شوی کلی، آلودگی ها و گرد و غبار موجود روی آنها را از بین می برند. این کار به ظاهر ساده، مزایای بسیاری دارد. با شستن گرد و غبار و حتی گل و لای ضایعات، از آسیب به تیغه های آسیاب جلوگیری می شود. همچنین از فیلتر های مخصوصی برای جداسازی اجسامی همچون سنگ، فلزات مختلف، شیشه و… استفاده می کنند.بعد از اینکه ضایعات درون آسیاب ریخته و تا حدودی خرد می شوند هم مجددا شست و شو داده می شوند.

پرک pvc

پرک pvc : با پشت سر گذاشتن مراحل قبل نوبت به تولید پرک پی وی سی می رسد. جابه جایی و انتقال ضایعات شسته شده توسط نوار نقاله به سمت دستگاه آسیاب صورت می گیرد.  معمولا پرک ها پانزده تا سی میلی متر هستند.

آسیاب ضایعات

آسیاب ضایعات: برای آسیاب نمودن ضایعات هم از اسیاب خشک و هم آسیاب مرطوب استفاده می کنند. منظور از آسیاب مرطوب این است که ضایعات درون آسیاب در داخل آب شناور هستند که به حرکت عمیق تر تیغه ها و افزایش طول عمر آنها کمک می کند.

جداسازی پرک های pvc

جداسازی پرک های pvc پرک های تولید شده هم می بایست جدا سازی شوند. معمولا آنها را درون تانک آب می ریزند تا بر اساس چگالی جدا گردند. پرک های سنگین و چگال تر، ته آب می روند.

شستن پرک ها با کاستیک

شستن  پرک ها با کاستیک به حذف برچسب ها و سایر مواد چسبی کمک می کند.

رطوبت زدایی

رطوبت زدایی پرک ها و انتقال آنها برای تولید گرانول، با استفاده از دستگاه های خشک کن  صورت می گیرد.

تولید گرانول پی وی سی

تولید گرانول پی وی سی پرک پی وی سی شسته شده، در دستگاهی به نام گرانول ساز ریخته شده و بر اثر حرارت و فشار به صورت رشته های بلند در می آید. این رشته ها توسط یک تیغه به قطعات کوچک و عمدتا کروی شکل تبدیل می شوند که گرانول پی وی سی نامیده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *