اهمیت بازیافت پلی استایرن

اهمیت بازیافت پلی استایرن

بازیافت پلی استایرن

در دنیای امروز ، روش های دفع زباله یکی از چالش برانگیزترین موضوعات زندگی مدرن است. جالب است بدانید که تجزیه انواع ضایعات پلاستیک و ضایعات پلیمر حداقل 350 سال به طول می انجامد. به همین دلیل ، بازیافت همیشه در دستور کار دولت ها قرار دارد. بازیافت پلی استایرن یکی از مواردی است که بین شرکت های مختلف وجود دارد. در این مقاله ، ما به معرفی این ماده شیمیایی پرکاربرد و روشهای مختلف بازیافت آن خواهیم پرداخت.

پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن با فرمول شیمیایی (8n(C8H، یک نوع پلاستیک است که در انواع معمولی، انبساطی و ومقاوم ومجود دارد.

پلی استایرن معمولی

در دنیای امروز ، روش های دفع زباله یکی از چالش برانگیزترین موضوعات زندگی مدرن است. جالب است بدانید که تجزیه انواع زباله های پلاستیکی و پلیمری حداقل 350 سال به طول می انجامد. به همین دلیل ، بازیافت همیشه در دستور کار دولت ها قرار دارد. بازیافت پلی استایرن یکی از مواردی است که بین شرکت های مختلف وجود دارد. در این مقاله ، ما به معرفی این ماده شیمیایی پرکاربرد و روشهای مختلف بازیافت آن خواهیم پرداخت.

پلی استایرن انبساطی

همه ما بارها کلمه یونولیت را شنیده و استفاده کرده ایم. نام دیگر گسترش دهنده پلی استایرن ، یونولیت معروف است. یک پلیمر حاوی ماده کف کننده به این نوع پلی استایرن اضافه شده و آن را به یونولیت تبدیل می کند. یکی از کاربردهای یونولیت عایق صوتی و حرارتی در ساخت و ساز است. همچنین در یخچال های صنعتی و سردخانه ها به عنوان عایق مناسب سرما شناخته می شود. یونولیت ها بیشترین کاربرد را در بین این خانواده دارند. به همین دلیل ، پلی استایرن منبسط شده بازیافت بیشتر از انواع دیگر است.

پلی استایرن مقاوم

در تولید ظروف پلاستیکی از این نوع پلی استایرن استفاده می شود. این ماده شیمیایی در بازار داخلی با نام هایمپک شناخته می شود. همچنین از هایمپک در تولید تجهیزات ورزشی ، اسباب بازی و حتی عایق بندی خانگی یخچال و فریزر استفاده می شود. همانطور که مشاهده می کنید ، این ماده شیمیایی در تولید بسیاری از دستگاه ها استفاده می شود. دیر یا زود ، این دستگاه ها منقضی می شوند و باید منسوخ شوند. به همین دلیل پلی استایرن بازیافت یکی از بهترین راه ها برای بازگرداندن آن به چرخه تولید است.

بازیافت پلی استایرن

حقیقتی در خصوص بازیافت پلی استایرن

طبق آمار جهانی، تنها 12 درصد از این ماده پر کاربرد، بازیافت می شود. عجیب است؟ دلیل آن، راحتی تولید پلی استایرن نسبت به جمع آوری و بازیافت آن شمرده می شود. با این حال می توان آن را در طبیعت رها نکرده و با روش های مختلف، بازیافت کرد.

روش های بازیافت پلی استایرن

کارخانه های مختلف در دنیا، روش های متفاوتی برای بازیافت کردن در پیش می گیرند. با این حال بازیافت فیزیکی، شیمیایی، کاتالیستی و همچنین تبدیل و تخریب گرمایی، اصلی ترین راه های بازیافت این ماده شیمیایی محسوب می شوند. در ادامه، این روش ها را به طور خلاصه شرح می دهیم.

  • بازیافت فیزیکی
  • انتقال مواد  قابل بازیافت به کارخانه و جداسازی آلاینده هایی مثل مواد غذایی و کاغذ ها از ضایعات پلی استایرن
  • جداسازی ضایعات کثیف و آلوده از مواد تمیز توسط جداساز ها
  • وارد شدن مواد بازیافتی به آسیاب و فرایند “کرکی شدن”، شست و شو خشک شدن ضایعات
  • ذوب شدن مواد کرکی با گرما و حذف شدن هوا از آن ها
  • در این مرحلع، مواد مذاب به مهره های کوچک تبدیل می شوند. بعد از آن به شکل رشته ای از پلی استایرن اکسترود در آمده و پس از خنک شدن به وسیله آب، به شکل گلوله در می آیند.
  • حالا این گلوله ها به عنوان مواد اولیه، به کارخانه برگشته و برای ساخت وسایل مختلف، مصرف می شوند.
  • فشرده سازی

به طور معمول، انتقال ضایعات به مراکز بازیافت پلی استایرن ، کمی دشوار به نظر می رسد. به همین دلیل بازیافت کنندگان از ترفند های مختلفی استفاده کرده تا حجم ضایعات، کم شود. برای مثال، بلبرینگ بسته بندی فوم، یکی از پرکاربرد ترین وسایلی است که برای کاهش حجم ضایعات و انتقال راحت تر آن ها به مراکز بازیافت، به کار می رود.

کاربرد لیمونن در بازیافت

کاربرد لیمونن در بازیافت

روش مهم دیگر پلی استایرن بازیافت استفاده از حلال لیمونن است. این ماده جادویی از پوست پرتقال ساخته شده و به راحتی می تواند پلی استایرن را حل کرده و غلیظ کند. در طی این فرآیند ، حجم پلی استایرن 5٪ کاهش می یابد. سپس آنها را به صورت گلوله های پلاستیکی یا آجر درآورده و به کارخانه ها منتقل می کنند.

شاید از خود بپرسید که چرا به لیمونن لقب جادویی دادیم! دلیل آن فرایندی است که این ماده طی می کند. پس از ذوب شدن و زباله های بازیافت ، لیموها به شکل قبلی خود برمی گردند و می توانند مانند روز اول استفاده شوند.

بازیافت شیمیایی

یکی دیگر از روشهای پلی استایرن بازیافت ، بازیافت حرارتی است. فرمول اساسی این ماده از یک رشته طولانی کربن تشکیل شده است. بنابراین ، پس از سوزاندن پلی استایرن ، چیزی جز دی اکسید کربن و بخار آب باقی نمی ماند.

سوزاندن این مواد در زباله سوزهای زباله شهری یکی از بهترین انواع پلی استایرن بازیافت است. زیرا از این فرآیند می توان به عنوان تبدیل زباله به انرژی گرمایی استفاده کرد. محققان مختلفی در سراسر جهان در تلاشند تا تولید این انرژی را افزایش دهند.

تولید مواد جدید

همانطور که می دانید، در نهایت و پس از بازیافت پلی استایرن از روش های مختلف، مواد جدیدی تولید می شود. ممکن است تعدادی از آن ها را بشناسید. برای مثال، بنزن، اتیل بنزن، مونواستایرن، تولوئن و غیره، معروف ترین این مواد هستند.

جمع بندی

در طی پلی استایرن بازیافت علاوه بر هزینه و شرایط اقتصادی ، بسیاری از مسائل فنی نیز تأثیرگذار هستند. با این وجود ، در صورت ایجاد شرایط مناسب و استفاده از کاتالیزورهای مناسب ، جای نگرانی نیست. به این ترتیب ، سطح کیفیت فرآیند بازیافت افزایش می یابد. علاوه بر همه اینها ، ما یادآوری می کنیم که زباله های پلی استایرن بازیافت برای محیط زیست مضر نیستند. همچنین جنبه های اقتصادی مناسب را تعیین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *