انواع ضایعات آلومینیوم | آلومینیوم نرم و خشک

انواع ضایعات آلومینیوم | آلومینیوم نرم و خشک

انواع ضایعات آلومینیوم

فلز آلومینیوم به دلیل کاربردهای فراوان در صنعت بسیار مهم است. همچنین ارزش این فلز بعد از فلزات غیر آهنی بعد از مس دوم است. خریدار ضایعات آلومینیوم نیز به دلیل استفاده در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله می خواهیم در مورد انواع آلومینیوم ضایعات در بازار ایران بیشتر بدانیم و از ارزش آنها مطلع شویم. آلومینیوم ضایعات ، مانند دیگر ضایعات ، می تواند دارای ضایعات جدید و قدیمی باشد.

سن ضایعات: فلز آلومینیوم پس از بازیافت مادام العمر به ضایعات منسوخ تبدیل می شود.
ضایعات جدید: ضایعات یک محصول ضایعات آلومینیومی است.
به طور کلی ضایعات آلومینیوم در بازار ایران به دو دسته آلومینیوم نرم و آلومینیوم خشک تقسیم می شود. آلومینیوم نرم از کیفیت و خلوص بالاتری نسبت به آلومینیوم خشک برخوردار است و شکل پذیری و انعطاف پذیری بیشتری دارد ، در حالی که آلومینیوم خشک شکننده است و در فرآیندهای ریخته گری استفاده می شود. با توجه به ویژگی های این دو نوع قراضه ، ارزش آلومینیوم نرم بیشتر از نوع خشک است.در زیر توضیح مختصری در مورد انواع ضایعات آلومینیوم آمده است:

انواع ضایعات آلومینیوم

آلومینیوم نرم

درب و پنجره آلومینیومی

درب و پنجره‌های آلومینیومی نسبت به نسل قبلی خود که از پروفیل آهنی ساخته شده بود، عایقهای صوتی، حرارتی بهتری دارند و دارای وزن کمتری هستند و صنعتگران این محصول، دائم در حال پیشرفت تکنولوژی در آن هستند. بنابراین پس از بازسازی ساختمان‌ها ،چارچوب‌های کهنه به عنوان ضایعات فروخته می‌شوند. این نوع قراضه پس از کسر ضایعات آهنی از آنها به عنوان قراصه آلومینیوم نرم قابل فروش می‌باشند و دارای قیمت مناسبی می‌باشند.

ظروف و قابلمه

آلومینیوم کاربردهای وسیعی در پخت و پز دارد. از ورق ها و ظروف یکبار مصرف پخت آلومینیومی گرفته تا قابلمه، کتری و… . دلیل پرطرفدار بودن ظروف آلومینیومی، سبک بودن آن نسبت به سایز ظروف و پخش کردن سریع و یکنواخت حرارت است. البته با توصیه های بهداشتی جهت عدم استفاده از ظروف آلومینیومی و نیز پیشرفت تکنولوژی، به مرور اجناس دیگری جاگزین ظروف آلومینیومی شدند. ضایعات این بخش هم جز نوع نرم بوده و دارای ارزش قیمتی مناسبی هستند .

رادیاتور ماشین

رادیاتور قسمت مهمی از اتومبیل ها است که برای خنک نگه داشتن موتورهای خودرو به کمک مایع معروف به خنک کننده استفاده می شود. رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به مس، مقاومت بیشتری دارند و دیرتر فرسوده می‌شوند. این ضایعات چنانچه متعلقات اضافه از آن حذف گردد به عنوان ضایعات نرم قابل فروش هستند.

بنگاه ضایعاتی آلپرت در زمینه خریدار ضایعات آهن نیز فعالیت دارد

سیم آلومینیومی لخت (بدون روکش)

از آلومینیوم می‌توان در ساخت و تولید انواع سیم برق استفاده کرد. آلومینیوم به خاطر قیمت پایین و هدایت الکتریکی بالایی که دارد در صنایع برق کاربرد زیادی دارد. سیم و کابلهای آلومینیومی بدون روکش که پس از کندن روکش آنها به نوع نرم قراضه تبدیل می‌شوند که ارزش آنها بالاتر از همه انواع قراضه آلومینیوم هستند.

سیم و کابل روکشدار

سیم و کابل های روکشدار آلومینیومی دارای هادی از جنس آلومینیوم نرم می‌باشد که در جاهایی که کیفیت رسانش الکتریکی به اندازه بصرفه بودن آن اهمیت ندارد، استفاده می‌شود. قیمت این نوع بسته به میزان آلومینیوم و نوع محافظ (سرب ، فولاد) کابل قابل تغییر می‌باشد.

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار از این کابلها در مواردی استفاده می شود که استفاده از خطوط با هادیهای سربار برهنه منجر به حوادث و تصادفات تهدیدکننده زندگی شود یا در مواردی که رعایت حریم خصوصی خطوط برق و سایر نکات فنی و ایمنی شبکه برق امکان پذیر نیست. مهمترین آنها مسیرهایی است که عرض آنها باریک است یا موانعی مانند ردیف درختان دارند. این نوع ضایعات از نوع نرم است ، اما به دلیل فولاد و روکش آن ، ارزش کمتری نسبت به کابل روکش آلومینیومی معمولی دارد.

سیم مغز فولاد

هادی‌های آلومینیومی تقویت شده با فولاد با پوشش آلومینیوم در خطوط توزیع و انتقال و در مناطقی که به مقاومت به خوردگی و درجه حرارت بالا نیاز است مورد استفاده قرار می‌گیرند. این هادی‌ها اغلب در مناطقی که آلودگی هوا وجود دارد و در امتداد ساحل و یا مناطق صنعتی بکار برده می‌شوند. از طرفی توجیه پذیری از لحاظ قیمت دلیل دیگر استفاده می‌باشد. عموما این نوع ضایعات به طور میانگین ۳۵ درصد وزنش فولاد می‌باشد و پس از کسر فولاد آلومینیوم نرم محاسبه می‌شود و هم قیمت سیم بدون روکش است.

سیم آرمیچری آلومینیومی

سیم آرمیچری آلومینیومی با توجه به افزایش قیمتها، این روز ها جایگزینی سیم لاکی آلومینیومی در سیم پیچ موتورهای الکتریکی به جای سیم لاکی مسی قابل توجیه می‌باشد. بنابراین بعد از عمر مفید این موتورها سیم لاکی آلومینیومی آن، تبدیل به ضایعات برای بازیافت می‌شود.نحوه تشخیص این سیم پیچ ها از روی رنگ آن می‌باشد و ارزش آنها در برابر سیم لاکی مسی خیلی پایین‌تر است.

پروفیل و شاخه آلومینیومی

پروفیل و شاخه آلومینیومی کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارد. از جمله خودروسازی، واگن سازی، ساخت و ساز، برق و ساختمان و … این نوع ضایعات نرم محاسبه شده و چنانچه پوشش رنگ نداشته باشند بعد از سیم لخت بالاترین ارزش را در قراضه های آلومینیوم دارد.

صفحات آلومینیومی

صفحات آلومینیومی این محصول بعد از عبور آلومینیوم از بین غلطکها و فشرده و نازک شدن، در نهایت برش خورده و برای بدنه خودرو و هواپیما، قوطی های نوشیدنی، نمای ساختمان دیده می‌شود. نوع آجدار آنرا به عنوان کفپوش بعضی مکان‌ها از جمله ایستگاه‌های اتوبوس استفاده می‌کنند. این قراضه هم از نوع نرم محسوب شده و در صورت نداشتن رنگ تقریبا هم رده پروفیل می‌باشد.

آلومینیوم خشک

آلومینیوم خشک

سیلندر و پیستون

سیلندر و پیستون سیلندر در موتورها و پمپ های رفت و برگشتی فضای استوانه ای است که پیستون در آن حرکت می کند. سیلندرها و پیستونها در اندازه ها و اعداد مختلفی وجود دارند. با این حال ، تقسیم سیلندرها می تواند بر اساس نحوه ساخت و قالب گیری داخلی آنها انجام شود. بدنه موتور یا بلوک های سیلندر معمولاً از چدن یا آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند. منظور ما از آلومینیوم است. سیلندرها از آلومینیوم خشک ساخته شده اند و اگر بار ضایعات یکنواخت باشد ، در بین ضایعات آلومینیوم خشک از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

رینگ خودرو

رینگ های خودرو به ۲ دسته ی فولادی و آلومینیومی تقسیم می‌شوند:
عموماً رینگ‌های آلومینیومی با نام رینگ‌های اسپرت در خودرو استفاده می‌شود و از جنس آلومینیوم خشک می‌باشند و دارای رنگ نقره‌ای می‌باشند. رینگ‌های آلومینیومی سختی بیشتری دارند و فشار بیشتری تحمل می‌کنند البته احتمال خرد و شکستن آن بعد از فشار بیش از حد وجود دارد. چنانچه این بار یکدست باشد در این رده دارای ارزش خوبی می‌باشد.

پره رادیاتور و شوفاژ

پره رادیاتور و شوفاژ , رادیاتورها از نوع آلومینیومی خشک هستند زیرا به روش ریخته گری تولید می شوند. ورق های آلومینیومی وزن زیادی ندارند و شکننده هستند ، بنابراین رادیاتور تیغه ای سبک است و در ساختمانهایی با دیوارهای پیش ساخته ، استفاده از این نوع رادیاتور گرمایی گزینه مناسبی است. ضایعات دیگ بخار در بازار به صورت تیغه ای یا کیلویی خریداری می شود که در حال حاضر این نوع ضایعات را به صورت کیلویی خریداری می کند.

قطعات آلومینیوم

قطعات آلومینیوم , قطعات ریخته گری شده از جنس آلومینیوم خشک می‌باشند که در مقاصد الکتریکی و یا جاهایی که خاصیت ضد خردگی و زنگ زدگی حائز اهمیت می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کرکره مغازه

کرکره مغازه از دیگر آلومینیوم‌های خشک میتوان به کرکره های برقی منازل و مغازه ها اشاره کرد. کرکره آلومینیومی نوعی کرکره می‌باشد که تیغه های آن از بیلت استاندارد آلومینیوم با تکنیک تولید اکستروژه تولید و ساخته می شود. از خصوصیات کرکره آلومینیومی مقاومت بسیار بالای آنها در برابر ضربات و قدرت تحمل حرارت بالا می باشد.

ظروف نسوز چدنی

ظروف نسوز چدنی را می توان به آلومینیوم خشک اختصاص داد. این ظروف آلومینیومی دارای دو قسمت مهم بدنه و روکش هستند و دارای بدنه آلومینیومی خالص هستند. بدن آنها به شکل ورق آلومینیوم فشرده می شود. به گونه ای که ورق های آلومینیوم خالص به شکل تابه یا قابلمه مورد نظر درآید. این ظروف به طور کلی بسیار ضخیم هستند و در بازار به عنوان ظروف چدنی شناخته می شوند. این نوع بار نیز به دلیل یکنواخت بودن از ارزش خوبی در این دسته برخوردار است.
در خاتمه ، باید گفت که در میان دسته آلومینیوم نرم ، از نظر قیمت با اولویت زیر ارزشمند هستند:
سیم برهنه ، پروفیل ها و شاخه ها ، ظروف ، درها و پنجره ها ، صفحات ، رادیاتورها ، سیم فولادی ، کابل روکش دار و سیم آرماتور و کابل خود نگهدارنده ، و در بین آلومینیوم خشک ، اولویت زیر برای قیمت در بازار حاکم است:
رینگ آلومینیومی ، سیلندر و پیستون ، ظروف نسوز چدنی ، قطعات آلومینیومی ، کرکره و تیغه دیگ بخار
سیستم دورنریز قیمت تمام رده های بالا را با توجه به محدوده وزنی اعلام کرده و از مشتریان خود خرید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *