آیا ضایعات تخریب ساختمانی قابل بازیافت هستند

آیا ضایعات تخریب ساختمانی قابل بازیافت هستند

ضایعات ساختمانی

ضایعات تخریب ساختمانی محل فعلی تخلیه، ساخت و ساز، نوسازی، تعمیرات، گودبرداری و گودبرداری هستند که همه ما در نقاط مختلف شهر شاهد آن هستیم. ضایعات تخریب ساختمان ها اگرچه به آن طلای کثیف می گویند اما یکی از مهم ترین آلاینده های زیست محیطی در جهان است.

اهمیت تخریب ساختمان های ضایعات به عنوان یک منبع ارزشمند، کارشناسان و فعالان صنعت ساختمان را بر آن داشته تا راه هایی را برای استفاده مجدد و بازیافت این زباله ها بیابند.

از نظر آماری حجم نخاله های ساختمانی حدود 13 تا 29 درصد کل زباله های دنیاست که آمار بالایی است. علاوه بر این، آمارهای منتشر شده نشان می دهد که تخریب ساختمان های ضایعات حدود 23 تا 33 درصد از کل زباله های شهری خشک را تشکیل می دهد که می توانند برای کاهش حجم زیادی از زباله های شهری بازیافت شوند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

نخاله های ساختمانی ناشی از ساخت، تعمیر، بازسازی یا تخریب ساختمان های مختلف اعم از ساختمان، مسکونی، اداری، تجاری و غیره که شامل آجر، شیشه، پلاستیک، فلزات و بسیاری از مصالح دیگر می باشد.

طبقه‌ بندی انواع ضایعات تخریب ساختمانی

دلایل بازیافت ضایعات تخریب ساختمانی

حال که به سوال آیا ضایعات تخریب ساختمانی قابل بازیافت هستند جواب دادیم. به دلایل بازیافت ضایعات تخریب ساختمان میپردازیم. حجم زیاد ضایعات تولید شده در شهرها و اشغال فضای زیادی برای دفع آنها و همچنین افزایش تصاعدی هزینه ها و انرژی صرف شده برای بازتولید آنها از مهمترین دلایلی است که ضرورت بازیافت این زباله ها را نشان می دهد. علاوه بر آسیب های جبران ناپذیری که این زباله ها به محیط زیست وارد می کند و زشتی مناظر شهری دلیل دیگری است که همه را به فکر استفاده مجدد از این ضایعات می اندازد.

از این رو عده ای به عنوان خریداران تخریب ضایعات ساختمان اقدام به فعالیت در این زمینه و خرید مستقیم این نخاله ها از محل تخریب و ساخت و ساز جهت کاهش هزینه های حمل و نقل نموده اند.

ضایعات در حال حاضر تخریب ساختمان ها در سراسر جهان و همچنین در برخی نقاط ایران از جمله تهران، مشهد، اصفهان، کرج، تبریز، ساری، اراک و … در حال انجام است تا بتوان از این منابع ارزشمند استفاده مجدد کرد و هزینه بنابراین هزینه های ساخت و ساز کاهش می یابد.

هزینه روزانه هر کیلوگرم این ضایعات با هزینه جهانی تخریب ساختمان ضایعات و هزینه دلار ایران همخوانی دارد و می تواند زمینه اشتغال افراد زیادی را فراهم کند.

طبقه‌ بندی انواع ضایعات تخریب ساختمانی

نخاله‌ های ساختمانی برحسب نوع سازه ، تخریب یا ساخت و ساز ، انواع مختلفی دارند که می توان آنها را به صورت زیر طبقه‌ بندی انواع ضایعات تخریب ساختمانی کرد:

  • بتن، شیشه، فلزات آهنی، فلزات غیر آهنی، آجر و کاشی، مواد قیری، ضایعات گچ و متفرقه.
  • عایق، میخ، سیم برق، میلگرد ، کنده درختان و قلوه سنگ‌ ها به عنوان ضایعات حاصل از آماده‌ سازی پروژه ساخت و ساز
  • آجر، بتن ، سنگ ساختمانی ، قطعات گچی، چوب، پلاستيک و فلزات.
  • خاک، شیشه، گچ ، سرامیک، سیمان ، قیرگونی

میزان بازیافت ضایعات تخریب ساختمانی در ایران

کاربرد ضایعات تخریب ساختمانی

بازیافت ضایعات ساختمانی به دلیل مشکلات زیست محیطی از جمله کمبود منابع و کمبود محل دفن زباله در بسیاری از کشورهای پیشرفته همواره مورد توجه بوده و کشورهای مختلف با توجه به نیاز خود از این ضایعات به روش های مختلف استفاده می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده مجدد از ضایعات ساختمانی باعث صرفه جویی قابل توجهی در انرژی، آب و مواد معدنی و به طور کلی کاهش قابل توجه هزینه های بازسازی می شود. رایج ترین کاربرد ضایعات تخریب ساختمانی موارد زیر است:

  • تولید بتن
  • محوطه‌ سازی
  • راه‌ سازی
  • زیرسازی راه‌ ها و جاده ها
  • ایجاد پارک‌ ها و فضای سبز شهری

میزان بازیافت ضایعات تخریب ساختمانی در ایران

اگرچه 95 درصد از ضایعات تولید شده در ساخت و سازهای معمولی قابل بازیافت هستند، اما هر کشور قوانین خاص خود را برای بازیافت یا دفن این ضایعات دارد. متاسفانه آمار رسمی در این زمینه نداریم اما بررسی ها قول چندانی نمی دهد و نشان می دهد که میزان بازیافت ضایعات تخریب ساختمانی در ایران در سال های اخیر کمتر از یک درصد است که توجه بیشتری را می طلبد.

طبق بررسی های انجام شده 85 درصد ساخت و سازهای ضایعات در کشورمان شامل بتن، انواع بلوک و آجر، خاک، ملات و ملات است که با بازیافت آنها می توان علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی، هزینه تولید این مواد اولیه را نیز به میزان قابل توجهی افزایش داد. کاهش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *